share itpoint.cz

Kybernetická bezpečnost z pohledu bezpečnostních odděleních firem

Nový bezpečnostní průzkum společnosti Accenture ukazuje, že v roce 2016 vedl přibližně jeden ze tří kyberútoků ke skutečnému narušení bezpečnosti. To v průměru odpovídá dvěma až třem úspěšným útokům na jednu společnost měsíčně.

Doporučený tématický odkaz:

Ve zprávě "Budování důvěry: začarovaný kruh kybernetické bezpečnosti," společnost Accenture zpovídala 2000 respondentů pracujících v bezpečnostních odděleních společností s ročním výnosem nad 1 miliardu dolarů z 15 zemí světa.

Bezpečnostní průzkum Accenture se zaměřil na jejich pohled na kybernetická rizika, účinnost současných snah o zabezpečení a adekvátnost investic.

"Kyberútoky jsou dnes všudypřítomnou realitou ve všech odvětvích. Náš průzkum ukazuje, že detekce kyberkriminality vyžaduje více než jen bohatou praxi a dobrý odhad na základě minulých zkušeností. Musíme k ochraně bezpečnosti zaujmout úplně nový postoj, počínaje identifikací a stanovením priorit klíčových aktiv společnosti napříč celým hodnotovým řetězcem. Je také zřejmé, že potřeba společností přijmout celostní přístup k digitální bezpečnosti, který bude integrovat kybernetickou obranu hluboko do společnosti, ještě nikdy nebyla naléhavější," vysvětluje Kevin Richards, výkonný ředitel Accenture Security pro Severní Ameriku.

Zpráva obsahuje také údaje o době potřebné k odhalení průniků: více než polovina oslovených odborníků na bezpečnost (51%) přiznává, že trvá měsíce, než se sofistikovaná narušení podaří odhalit, a bezpečnosti týmy vůbec neodhalí celou třetinu úspěšných narušení bezpečnosti.

Klíčové postřehy z jednotlivých zemí:

 • zjištění narušení trvá déle ve Spojených Státech a Velké Británii, protože více než čtvrtině firem trvá rok a více, než úspěšný útok vůbec odhalí (30% ve Spojených státech, 26% ve Velké Británii)
 • společnosti ve Francii utratí nejvíce prostředků (9,4%) ze svého celkového IT rozpočtu na kyberbezpečnost v porovnání s globálním průměrem, který je 8,2%
 • firmy v Austrálii a Spojených státech utratí za kyberbezpečnost nejméně v poměru ke svému celkovému IT rozpočtu (8% v USA, 7,6% v Austrálii)
 • firmy ve Francii, Austrálii a Spojených státech mají nejmenší důvěru ve své schopnosti monitorovat narušení v porovnání s globálním průměrem
 • německé (52%) a britské (50%) firmy mají největší důvěru ve svou schopnost monitorovat narušení v porovnání s globálním průměrem (38%)

Opatření přijatá v minulosti nefungují

Staré věci je potřeba nahradit novými - ovšem teorie je výrazně odlišná od praxe, když dojde na přijetí nových technologií nebo obranných mechanismů.

 • přestože respondenti průzkumu uváděli, že interní narušení má nejničivější dopady, 58% dává při řešení interních hrozeb přednost kontrolám vymezeného rozsahu před komplexním řešením
 • průzkum dále ukazuje, že většina společností nedisponuje účinnou technologií pro monitorování kyberútoků a zaměřuje se na rizika a výstupy, které jsou oproti stávajícím hrozbám pozadu
 • pouze o něco více než jedna třetina (37%) všech respondentů uvedlo, že věří tomu, že jsou schopní detekovat narušení a ještě o něco méně (36%) uvedlo to samé o minimalizaci škod

Utrácejte za bezpečnost s rozumem

Nedávné masové kyberútoky vedly k výraznému nárůstu povědomí, a také nákladů vynakládaných na bezpečnost. Přesto nálada mezi respondenty naznačuje, že společnosti budou i nadále pokračovat v protiopatřeních místo investování do nových a odlišných bezpečnostních opartření pro omezení rizik.

 • daleko méně společností by investovalo dodatečné finance do činností, které by přímo ovlivnily jejich ekonomický výsledek, jako je snižování finančních ztrát (28 %) nebo investice do školení v kybernetické bezpečnosti (17%)
 • pokud by dostali mimořádné prostředky, 44 - 54% respondentů by okamžitě zdvojnásobilo náklady na priority v oblasti kyberbezpečnosti - i přesto, že původní investice výrazně neomezily běžné současné průniky
 • priority v této oblasti zahrnují ochranu reputace společnosti (54%), zabezpečení firemních informací (47%) a ochranu zákaznických dat (44%)

Článek Accenture Central Europe ze dne 17. ledna 2017 - úterý, čteno 516x

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Další články Accenture Central Europe

Jak na vyrovnání platové nerovnosti mezi...

Rozvoj technologií bude hnacím motorem t...

Accenture Cloud Platform rozšiřuje možno...

Digitální věk vyžaduje zahájení revoluce...

Kybernetická bezpečnost z pohledu bezpeč...

Technologie umělé inteligence zkvalitní ...

V digitální ekonomice se investice do za...

Amélia pomáhá firmám v zavádění umělé in...

Inteligentní automatická platforma Accen...

Prohlédněte si před nákupem svůj nový vů...

Nábor specialistů na SAP technologie v Č...

Investice do zaměstnanců v éře digitální...

Nové analytické aplikace Accenture

Mobilní aplikace jsou nezbytné pro růst ...

Konference CIO AGENDA 2015 s podporou Ac...

Klíčová role telekomunikačních operátorů...

Aktuální globální trendy podnikání zítřk...