logo AC Jobs, s.r.o.

IT patří k nejžádanějším oborům v Česku

IT obory jsou i nejlukrativnější - průměrný nástupní plat absolventů v ostatních oborech je kolem 20 tisíc korun, u IT absolventů je to až o 15 tisíc víc. V Česku jich je ale stále nedostatek a na trhu práce by se jich uplatnilo dvakrát tolik.

"Platy v informačních technologiích patří k nejrychleji rostoucím. Například u programátorů a analytiků vzrostly za posledních pět let o 60%. Jejich průměrný měsíční plat činí přes 40 tisíc korun, u IT manažerů je to přes 50 tisíc. Vysoký plat patří k hlavním, nikoli jediným lákadlům, jež firmy novým IT zaměstnancům nabízejí. Řada společností nabízí možnost využívat dokonale vybavené relaxační místnosti nebo pro své zaměstnance připravuje bohaté snídaně. K dalším velmi žádaným benefitům patří možnost práce z domova nebo alespoň pružná pracovní doba. Z domova pracuje až 70 procent IT odborníků," říká Markéta Prazeres, ředitelka divize IT personální agentury AC JOBS.

Pro drtivou většinu absolventů IT není problém najít ihned po dokončení studia práci i bez předchozí praxe. Přesto ani čeští uchazeči nejsou zcela bez nedostatků. Častým problémem je nedostatečná jazyková vybavenost. Vzhledem k tomu, že IT odborníky často hledají mezinárodní společnosti, je nutná znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni. Navíc veškeré technické dokumentace, odborné konference nebo konferenční hovory jsou v drtivé většině v anglickém jazyce.

Měřítkem pro budoucí zaměstnance je především jejich nadšení a motivace podávat výkon. Praxe není nutnou podmínkou, absolventi ne vždy praxi mají, ale pokud jim nechybí chuť se dál rozvíjet, pak praxe není rozhodující. Podstatné jsou jazyky - je potřeba mít alespoň základní znalosti angličtiny a ochotu komunikovat, i když s chybami. U pozic, které jsou často ve styku se zákazníkem nebo jinými týmy v zahraničí, pak angličtina musí být na komunikativní úrovni.

Atraktivní práci v počítačovém průmyslu stále ovládají převážně muži. Žen v oblasti informačních technologií pracuje jen kolem 15%. Navzdory benefitům, které firmy nabízejí, se ženy do IT příliš nehrnou. Situace v České republice není nijak výjimečná. I ve světě pracuje v IT byznysu méně žen než mužů.

Ženy prozatím lákají jiné pozice, nejvíce jich pracuje v administrativě. Pozvolna se ale objevuje nový trend - ženy se stále více snaží prosazovat v takzvaných mužských oborech. Česká republika například patří k zemím s nejvyšším počtem žen zaměstnaných v průmyslu, v tomto odvětví tvoří přes 20% zaměstnanců. Je jen otázkou času, kdy se i v IT oborech začne počet žen zvyšovat.

Skutečný boom v poptávce Českou republiku stále ještě čeká. Technické obory jsou obecně na trhu práce velmi žádané. Každým dnem přibývají volné pracovní pozice napříč různými sektory, které vyžadují znalosti z oblasti informačních technologií. Navzdory tomu, že těchto specialistů každým rokem přibývá, je jich stále málo. Vzhledem k nárůstu automatizace a digitalizace bude poptávka po těchto odbornících i v budoucnu stoupat.

Podle agentury CzechInvest každá třetí investice v Česku míří do sektoru informačních technologií. Nedostatek specialistů ale není problémem jen České republiky. V celé Evropě chybí kolem 700 tisíc odborníků a podle prognóz by to už v roce 2020 mělo být 825 tisíc.

Podle Českého statistického úřadu absolvují vysoké školy každý rok kolem 2,5 tisíce studentů oborů souvisejících s informačními technologiemi. V Česku jich je ale stále nedostatek. Uživilo by se jich tu dvakrát tolik. Poptávka po IT specialistech navíc poroste.

Článek AC Jobs, s.r.o. ze dne 8. dubna 2016 - pátek

Další články od AC Jobs, s.r.o.

IT patří k nejžádanějším oborům v Česku

tesena fest 2018