logo itpoint.cz

British Telecom propaguje revoluci v bezdrátovém připojení pro domácnosti

BT láká zákazníky do nové oblasti produktů bezdrátových sítí vhodných pro domácnosti a malé firmy. Další z pohledů za technologická humna naznačuje naší možnou budoucnost.

Systém má čtyři součásti: kontrolér, datovou zásuvku, telefonní zásuvku a sluchátko. Veškerá propojení jsou bezdrátová. Zařízení bude podporovat všechny důležité standardy, včetně ISDN a ASDL.

Podle BT je tento produkt součástí konceptu "Interactive Home" a měl by oslovit více než pět miliónů britských domácností a na 10 miliónů malých firem či pracujících po telefonu během příštích pěti let. První rok je očekáván v Británii prodej ve výši až 35 miliónů liber.

Nový systém je výsledkem výzkumu zahájeného v USA a financovaném z fondu BT - Domácí Bezdrátové Sítě. Spolupráce byla zahájena loni, jako reakce na ohromný výbuch obliby Internetu a ecommerce.

General consumer manažer British Telecomu Nigel Stagg to komentoval: "Síť do domácnosti se objevila v USA jako jeden z plodů telekomunikačních trhů jako odpověď na potřebu zajistit přístup na Internet a umožnit pracovat více efektivně z domova."

Systém funguje přes jakousi inteligentní přenosovou bránu jenž podporuje řadu průmyslových protokolů, včetně DECTu - s 10 použitelnými kmitočtovými kanály - a TCP/IP, a bezdrátový standard Ethernet IEEE 802.11. Takový je nynější režim, ale BT očekává, že jakmile budou vyvinuty nové standardy, budou do sítě začleněny.

Stanice DECT i 802.11 (bezdrátový Ethernet) mají dosah kolem 300m na přímý dohled anebo pokrytí 50-75m v budově. Každý jednotlivý kontrolér může podporovat až 16 bezdrátových zařízení, ze kterých může být současně 12 online. V plném rozsahu projekt odstartuje na Nový rok.

Článek ze dne 20. září 1999 - pondělí