logo itpoint.cz

D Telekom: blížící se velký kšeft - ředitel potvrdil záměr získávat firmy a nikoli uzavírat s nimi aliance

Asi nás čeká další globalizace, což zrovna v telekomunikacích nemůže být překvapivé. Na druhou stranu mám pocit, že předivo vzájemných majetkových podílů začíná být tak husté, že za chvíli bude zase všechno patřit všem, a to už známe, jak funguje.

telecom99.jpg (3358 bytes) ŽENEVA - Deutsche Telekom v pondělí potvrdil, že zhroucení jeho podniku se společnou majetkovou účastí Global One se Sprintem a France Telecom povzbudilo jeho chuť na velký obchod.

"Naše mezinárodní strategie je založená nejen na Global One, bereme v úvahu ostatní možnosti, a těch je ve světě mnoho řekl CNN člen správní rady Gerd Tenzer, číslo 2 po předsedovi Ronu Sommerovi. "Můžeme být rychlí a máme dost peněz."

Ačkoli nespecifikoval firmy s kterými by mohl být Telekom v jednání, Tenzer byl skálopevný v tom, že podnik se poučil svou lekcí při řešení Global One.

Global One není neúspěch, to vydržíme," tvrdil, ačkoli také potvrdil názor správní rady že "aliance nepracovala, a nebude pracovat ani v budoucnu. ... Naše budoucí úloha bude dosáhnout více přírůstků, větší počet sjednocení, tak, aby jsme dosáhli dominantní pozici."

Obchodní jednání by mohlo být v Evropě či Spojených státech, přestože Tenzer, hovořící v kuloárech veletrhu Telecom 99, vyjádřil jasný zájem o rozhodnutí posílit přímou firemní strategii.

Deutsche Telekom prostřednictvím své složky T- Online, je druhý největší světový poskytovatel pro připojení k Internetu, s 3.6 miliony abonentů.

"Musíme rozšiřovat naši internetovou strategii z Německa do Evropy a do USA, a mohlo by to být rychlejší, když získáme jiného ISP než se sami pracně rozšiřovat."

Tenzer předem určil výsledek nabídkového procesu s Global One -- oba Deutsche Telekom a France Telecom naznačily, že by rády vykoupily své partnery -- to by mohlo být skončené během několik málo týdnů. Sprint, který minulý týden odsouhlasil svou koupi MCI WorldComem za $129 miliard, signalizoval přání prodat svůj 50 procentní podíl.

Mezinárodní strategie Deutsche Telekomu byla roztrhána na cucky na začátku tohoto roku, když opustil svou alianci s France Telecom v zaujetí vábným lákadlem převzetí Telecom Italia. Olivetti nakonec bitvu o Telecom Italia vyhrál, odcházející Němci nezískali mezinárodního partnera, a vztahy s France Telecom nenávratně ztrpkly.

Článek ze dne 14. října 1999 - čtvrtek