logo itpoint.cz

Deutsche Telekom jedná ve východní Evropě

Koncentrace vlastníků velkých telekomunikačních firem pokračuje.

Další mnohomiliardový kšeft s nějakým evropským mobilním operátorem byl zřejmý když Deutsche Telekom, vlastník One 2 One, získal kolekci východoevropských operátorů za 2 miliardy dolarů

Nabídka přichází krátce po prohlášení Mannesmannu, že by zaplatil 22 miliardy liber za britského Orange.

DT, který v srpnu zaplatil 8.4 miliard liber za One 2 One, získá nejvíce ze středoevropských a ruských mobilních operací z MediaOne, americké komunikační společnosti. MediaOne byl dříve spoluvlastník One 2 One s britským Cable & Wireless.

Obchod umožní spolknout Deutsche Telekomu 22.5 procentní špalek z polské Polska Telefonia Cyfrowa, zdvojnásobení jeho celkového podílu k 45 procentům. Kromě toho zakoupí 49 procentních balíky v obou Westel Rádiótelefon a Westel 900 z Maďarska. Navíc koupí kontrolní balík v ruském RTDC, který na oplátku má investovat do devíti ruských regionálních telekomunikačních společností. Úhrnem, tyto obchody dají DT kolem 2.5 milionu nových zákazníků.

Dohoda by mohla brzo umožnit Deutsche Telekomu vystřídat Vodafone AirTouch jako třetí největší evropská skupina mobilních telefonů. Před nedávným obchodem mobilní telefonní společnosti řízené DT představovaly okolo 12.4 miliónu abonentů, ve srovnání s Vodafone 12.7 miliony předplatitelů. Největší operátoři zůstávají Telecom Italia s 18 miliony kontrolovaných předplatitelů a Mannesmann, který má 20.4 miliony abonentů, jestli uspěje jeho nabytí Orange.

Článek ze dne 2. listopadu 1999 - úterý