logo itpoint.cz

EU chce oddělit Kabelcomy od Telecomů

Regulace telekomunikačních operátorů po bruselsku

Evropská komise v červnu odsouhlasila pravidla, jenž vyžadují po někdejších monopolních společnostech oddělení jejich kabelové činnosti od jejich ostatních obvyklých telefonních služeb, ve snaze zlepšit konkurenci. Všichni telekomunikační operátoři kteří jsou pod kontrolou členského státu EU nebo jenž jsou dominantní na určitém trhu, budou zavázáni zřídit své sítě kabelové televize jako oddělené právní subjekty. Tudíž svazek telefonní a televizní služby již nebude dále přijatelný. EU otížně získává skušenosti s liberalizací telefonního trhu, protože staré monopolní společnosti jsou rovněž de facto monopoly. Nicméně Deutsche Telekom (DT) a BT již mají plány zbavit svých kabelových aktivit a podle nových pravidel France Telecom (FTE) a Telecom Eireann budou donuceni udělat to samé. Jakkoliv telefonní problematika v EU je žhavé téma, rychlé rozhodování je nepravděpodobné.

Dosud žádná specifická pravidla nenutí vzdát se také internetu, ačkoli Telecomy, kabelové společnosti a mnoho jiných nováčků se bude zaměřovat na tento trh velmi energicky. Telecomy již zrychlují zavádění technologií DSL ( číslicová účastnická linka ) pro rychlý přístup na Internet a běžně využívají výhodu, že mohou udělat balíček z ceny přístupu na internet spolu s telefoními náklady. Podobně operátoři kabelové televize mohou sbalit výdaje za přístup na Internet s náklady na TV kanály, při nejmenším do doby než budou dostupné TV programy, s rovnocennou kvalitou, přes web.

Situace se bude dále o něco vystupňovat než si Brusel ozřejmí, že všechny struktury moderní ekonomie se chystají přestěhovat do virtuálního světa. Oni musí potom učinit rozhodnutí zda Telecom může být banka, zda banka může být maloobchodník, zda maloobchodník může být ASP a tak dále. Míra se kterou vlády mohou tradičně vnucovat pravidla (často svévolná pravidla) na ochranu vybraných hospodářských oblastí, nejsou zcela zřetelná. Taktika je použitá na prevenci propojování různých oborů, které je často kritizováno jako nepoctivá soutěž. Například britská vláda omezila Britským železnicím možnost zabývat se jakoukoliv jinou formu dopravy, když byly kdysi znárodněny po druhé světové válce.

EU a další vlády světa hodlají nějakým způsobem uvalit podobná pravidla na internetové společnosti. Jinak virtuální monopoly se jistě ještě vyvinou.

Článek ze dne 26. července 1999 - pondělí