logo itpoint.cz

I ve Francii se mohou těšit na rychlý Internet přes klasický telefon

Kterak vidina blížící se liberalizace trhu rozhýbá i molocha k nečekaným výkonům.

France Telecom v těchto dnech vyvrátil námitky francouzského telekomunikačního regulátora a potvrdil masivní nástup při zavádění vysoko rychlostního přístupu na Internet. Operátor hodlá investovat 312 miliónů dolarů do zprovoznění ADSL (asymmetric digital subscriber line) v celé Francii. Podobné úmysly oznámil v Británii tento měsíc také BT.

Toto prohlášení bylo schváleno dvěma vlivnými ministry francouzské vlády a posílilo pochybnosti o síle a užitečnosti francouzského telekomunikačního regulátora Autorite de Regulation des Telecommunication (ART).

ADSL zajistí přístup na Internet při použití běžných měděných telefonních kabelů s rychlostí 16-krát vyšší než ISDN. První služby France Telecom ADSL budou poskytovány od listopadu ve dvou oblastech Paříže a také ve třech městech této aglomerace. Celostátní zavedení bude následovat během příštích třech let.

Podle tvrzení mluvčí France Telecom : "chceme nabídnout rychlý přístup k Internetu jak pro domácnosti tak pro malé a velké firmy s nároky na vysokou kapacitu Internetu, s využitím naší fixními kabelové sítě. Zde je již dlouho velmi silná poptávka po této službě."

Poplatky, včetně neomezených telefonních hovorů, budou $78 měsíčně. Z toho, kolem $51 bude za vlastní ADSL servis, zbytek za nájem modemu a měsíční ISP poplatek.

ART již dříve kritizoval France Telecom za nerespektování všech svých rozhodnutí ohledně cen, kontroly trhu místních hovorů a ostatních oblastech zahrnutých v deregulacích. ART tvrdí že vláda měla občas zvrátit jejich rozhodnutí ve prospěch France Telecomu.

Šéf ARTu Jean-Michel Hubert navrhl buď více průhlednosti do rozhodování vlády nebo převod plných mocí, včetně sankcí a pokut, na ART.

Ale schválení dnešního rozhodnutí vládou bude znamenat úder na regulátora jehož nezávislost a moc byla znovu zpochybněna.

Zatím státem ovládaný telekomunikační operátor ztvrdil své rozhodnutí prorazit vpřed s ADSL následovaným zkouškami v řadě míst v celé Francii.

"Souhlas (od vlády) znamená, že má nyní dostat základnu pro rozvinutí ADSL v plném rozsahu ve Francii. Rozvoj informační společnosti je založen, mezi jinými věcmi, také na schopnosti ctižádostivých hráčů přinést inovační produkty a služby na trh v nejkratším možném časovém rámci," tvrdí France Telecom ve svém stanovisku. Co se týče celkové kritiky ARTu, podle mluvčí France Telecom:"nemáme žádný komentář mimo toho, že tito lidé mají jistě právo na svůj názor."

Článek ze dne 4. srpna 1999 - středa