logo itpoint.cz

Itálie nutí státní organizace znovu projednat smlouvy s Telecom Italia nebo zvolit si jeho soupeře

Italská vláda instruovala svá ministerstva a agentury celoplošně v celé zemi znovu projednat nynější smlouvy s bývalým monopolním operátorem Telecom Italia SpA a kde je to možné vybrat levnější servis konkurenčního operátora.

Příkaz, který zahrnuje jak pevné linky tak mobilní telefony, má za cíl racionalizaci a snížení telekomunikačních výdajů státní správy, prohlásil úřad italského ministerského předsedy.

Směrnice požaduje po ministerstvech a vládních organizacích, včetně podniků pod přímou kontrolou ministerstev, aby znovu projednali staré telefonní smlouvy podepsané ještě když byl Telecom Italia monopolní společností, a zvolit si konkurenčního dodavatele pokud nabídne výhodnější podmínky jako například nulové měsíční poplatky atd.

Také se zde instruují státní organizace, aby zdokonalily existující vládní interní datovou síť Rete Unitaria delle Pubbliche Amministrazioni (RUPA), tak aby mohla být využívána pro přenos hlasových signálů a zpřístupnila Internet.

Telecom Italia, státní podnik do roku 1997, ztratil loni svůj monopol na hovory po pevných linkách. Firma, nyní ovládaná Olivetti SpA, stále drží více než 90 procent italského trhu pevných linek, zatímco její dcera Telecom Italia Mobile SpA obhospodařuje dvě třetiny italských uživatelů mobilních telefonů.

Mannesmann AG vlastní Omnitel Pronto Italia SpA, který je hlavním rivalem TIMu na trhu mobilních služeb. Další Mannesmannův podnik, Infostrada SpA, podnik Enelu SpA Wind SpA, Albacom SpA vedený britským Telecomem a nezávislý operátor Tiscali SpA začali konkurovat Telecomu Italia na pevných linkách na konci loňského roku.

Článek ze dne 31. srpna 1999 - úterý