logo itpoint.cz

Jak lépe využít AKU mobilního telefonu

Podzim života akumulátoru obvykle zjistíme podle významně kratší doby, po kterou je náš telefon ochoten ještě pracovat. Jde o pokles kapacity a vzrůst vnitřního odporu. Právě druhý parametr způsobí, že náš akumulátor jako napájecí …

Řeč bude o akumulátorech bezdrátových i mobilních telefonů. Tyto akumulátory obvykle pracují v nelehkých podmínkách od nabití po vybití, s následným někdy dosti nešetrným rychlonabíjením. Není divu, že nezbývá na někdy dosti drahou akumulátorovou baterii pohlížet jako na spotřební materiál, s dobou životnosti mnohem kratší, než je u napájeného přístroje. Nebudeme se zde zabývat populárními tématy, jako paměťový efekt apod.

Podzim života akumulátoru obvykle zjistíme podle významně kratší doby, po kterou je náš telefon ochoten ještě pracovat. Jde o pokles kapacity a vzrůst vnitřního odporu. Právě druhý parametr způsobí, že náš akumulátor jako napájecí zdroj "změkl". Každé sluchátko je ochotné pracovat pouze do určitého minimálního napájecího napětí. Klidový odběr je mnohem nižší než při hovoru, kdy je nutné napájet energeticky hladovou vysílací část. Takže baterie není ještě signalizovaná jako vybitá, ale telefon se vypne při stoupnutí odběru na začátku hovoru. Poznáváte tuto situaci?

Pokud se jedná o analogové zařízení s více méně konstantním odběrem, nepomohu vám. Pokud se ale takto projevuje digitální telefon, tedy DECT a zejména mobilní telefony GSM, s vysílacím výkonem 2W, je zde určitý způsob, jak prodloužit dobu využívání starého akumulátoru. Vysílání GSM neprobíhá spojitě, ale v krátkých výkonových pulsech. Pokud akumulátor nedokáže dodat dost energie právě pro tento impuls, přesněji pro vyšší vnitřní odpor poklesne příliš napětí, telefon se vypne. U takového akumulátoru obvykle máte v klidu ještě signalizované 1-2 čárky kapacity baterie, ale stejně si nezavoláte. V takovém případě může pomoci připojení kondenzátoru o několika stovkách mikrofaradů paralelně ke svorkám akumulátoru. Kondenzátor pomůže překlenout potřebu energetického impulsu. Před výměnou baterie vás nezachrání, ale alespoň ji výrazně oddálí.

Samozřejmě není jednoduché najít pro tuto novou součástku místo. Obvykle nepůjde o jeden kondenzátor, budete muset potřebnou kapacitu sestavit paralelním spojením více součástek, kdy rozhodující budou jejich rozměry, tak aby výsledný útvar zapadl do volného místa. Bohužel jsem zatím nenarazil na kondenzátor 500M/5V ve tvaru tenkého kvádříku a asi nenarazím. Nejlepší by bylo nalézt místo přímo v telefonu, připojením na svorky k akumulátoru eliminujete přechodové odpory kontaktů. Pokud ale nejste jemný elektronik, je to poněkud riskantní.

Pokud budete kondenzátory umisťovat do pouzdra akumulátoru, riskujete pouze tento patně již odepsaný akumulátor. Ani zde však nebývá místa nazbyt. Pak lze již jen akumulátory umístit vně přístroje a pokusit se je zamaskovat v pouzdře telefonu. Je to dobrý způsob, pokud z něj ale nemusíte telefon často vyndávat, třeba pro připojení handsfree sady. V každé případě si však uvědomte, že efekt celé úpravy může zhatit odpor přívodů kondenzátoru, takže tenký drátek ledabyle omotaný kolem kontaktu není to nejlepší.

Článek ze dne 18. června 1999 - pátek