logo itpoint.cz

Lucent představil jednoduchý čip pro Internetové telefony

Lucent Technologies Inc. v pondělí 10.5. 1999 oznámil úspěšné spojení funkcí dosavadních pěti procesorových mikročipů do jediného potřebného pro telefonování s přenosem hlasu po sítích Internetu.

Lucent, největší světový producent telekomunikačních zařízení, nazývá svůj nový vynález "Phone-On-A-Chip," a představí miniaturizovaný procesor tento týden na přehlídce Networld + Interop trade v Las Vegas. Firma prohlásila, že čip nebude do příštího roku uvádět na trh.

Murray Hill z Lucentu tvrdí že čip by mohl srazit cenu elektroniky těchto specializovaných telefonů o 30 procent.

Očekává se počáteční zájem zejména od malých a středních firem, které potřebují vytvářet své vlastní sítě s použitím IP technologie pro přenosy hlasu stejně jako dat.

Tato technika vyžaduje použít speciálně konstruovaných telefonů, jenž se nyní prodávají za 250 nebo více dolarů. Tyto telefony jsou odlišné od známého webovského PC telefonu, používaného pro přístup do Internetu pro přenos hlasu a dat.

Internetové telefony obvykle potřebují několik čipů pro plnění mnohonásobných funkcí, zatímco čip Lucentu má 13 funkcí včetně procesorového jádra, A/D převodníku a zesílení, zhuštěného do nového konstrukčního typu.

Pro rychlé uvedení na trh plánuje Lucent nabídnout zatím dvoučipovou variantu letos od čtvrtého kvartálu, při ceně pod $30 pro 100.000 produkci. Verze s jediným čipem bude přizpůsobená pro potřeby trhu až později, řekl mluvčí.

Lucent chce nejprve získat zpětnou odezvu z výroby, aby mohl případně trochu zredukovat některé vlastnosti případně i pamět oproti počátečnímu vzoru, tak aby pomohl výrobcům telefonů udržet jejich nízké ceny.

Článek ze dne 21. června 1999 - pondělí