logo itpoint.cz

Naši podvodníci si počkají, aneb o některých aspektech elektronických peněz v UK

Telefonní podvody přiměly BT Cellnet k novým drastickým opatřením. Aneb tyto problémy nás zde zatím pálit nemusí. Z vlaku, co už ujel, nevidíme ani koncová světla.

Mobilní operátor BT Cellnet bude od konce tohoto měsíce zavádět nová paušální opatření zamezující defraudantům bezplatné používání jejich předplacených mobilních telefonů. Kdokoliv se znalostí čísla jakékoliv kreditní nebo debetní karty si mohl přidávat další minuty na svůj účet zavoláním BT Cellnet s předplaceným mobilem. Žádné jiné podklady nebyly potřebné, systém zůstával dokořán otevřený pro zneužití.

Od září, bude pro každého kupce předplaceného mobilního telefonu BT Cellnet povinné poskytnout podklady o svém jméně, adrese a čísle platební karty jenž si přejí použít pro konkrétní telefon.

Všichni tři ostatní britští mobilní operátoři ,Vodafone , Orange a One 2One, žádají jména, adresy a údaje z platební karty pro "předplacené" zákazníky jenž platební kartou kupují minuty kreditu .

BT Cellnet hodlá svým novým opatřením tyto případy podvodně předplacených telefonů prudce snížit, ale uznává že opatření nejsou dokonalá.

"Je to to nejlepší co můžete dosáhnout s každým obvyklým systémem," tvrdí mluvčí BT Cellnet Damian Peachey. "Vlastností platebních karet je být přístupný k podvodu. to co my jsme se pokoušeli udělat je vymýtit většinu podvodů."

"My bychom přivítali zlepšení bezpečnosti v BT Cellnet. Ale je škoda, že to nebylo dříve, předtím než byli lidé ošizeni," řekl Chris Rowsell, odborník na mobilní telefony časopisu Which ?, vydávaným Britským spotřebitelským svazem.

Zprávy o číslech kradených platebních karet, jenž byly použity na dobití telefonů, se objevují již několik měsíců. V březnu BT Cellnet přijal přes 200 stížností a začal spolupracovat s policií na řešení problému.

Ale podvody dále trvaly. Minulý týden jedna oběť z centrálního Londýna našla tři platby Ł50 do BT Cellnet na svém účtu First Direct Visa, dokonce ač sama nikdy nevlastnila telefon BT Cellnet.

Někdo musel použít údaje její platební karty, i když její karta nebyla ukradená, na koupi tři 50librových telefonních jednotek. BT Cellnet jí sice vrátil její peníze, ale obět byla obtěžovaná nesnázemi se zrušením své dosavadní platební karty .

"Jak mohli sehnat číslo a proč tu nebyly žádné bezpečnostní kontroly jeho použití ?" nadávala rozzlobená oběť.

Tento týden společnost podnikla kroky pro snížení zranitelnosti systému omezením uživatelů na použití jediné platební karty na předplacený telefon, s maximem dvou telefonů na platební kartu . Platební karty mají také být omezeny na limit L150 výdajů za měsíc.

Předplacené mobily dokázaly mít obrovský úspěch v Británii, jsou oblíbené zejména pro nulové smlouvy a žádné měsíční účty. Supermarket Tesco nyní prodává předplacené telefony jen za Ł49.99.

Spuštění předplacených služeb způsobilo obrovský vzestup v rozšiřování mobilních telefonů. V posledních šesti měsících, předplacené karty znamenaly v Británii na 87 procent ze všech nových mobilních přípojek, podle marketingových analytiků Dataquestu. letos k 1 červenci, bylo 36 procent ze všech mobilních telefonů předplacených, ve srovnání s jenom 2.5 procentem k 1 lednu minulého roku.

Článek ze dne 14. srpna 1999 - sobota