logo itpoint.cz

Oftel zahání British Telecom do psí boudy

Někdo může být ohromen posledními událostmi na českém Internetu. Stačí ale podívat se za humna a uvidíte naší pravděpodobnou budoucnost již dnes. Jen si nějak nedovedu představit, jak na našem malém dvorečku bude český regulátor zasahovat stejně účinně tak jako jeho britský protějšek Oftel.

Rivalové BT jako Localtel a NextCall si spolu se svými zákazníky stěžovali na nezdar při zpřístupnění sítě BT. Balík služeb zahrnující i přístup na Internet narazil na zřejmou neschopnost BT zařídit rychle dostatek přípojek. Oftel se nyní rozhodl hvízdnout na píšťalku a dal BT dva měsíce na oddělení svého provozu nebo budou následovat pokuty.

Jak bylo již mnohokrát řečeno, většina Evropy je v bolestech důležitých změn, danými radikálními deregulačními změnami. BT také pomáhá zamíchat kartami, například soutěží ve Španělsku s domácím exmonopolistou Telefonicou. Zde nákladně uvádí do povědomí svou značku a usilovně bojuje o zákazníky. Na svém vlastním domácím trhu ale zřejmě dává přednost pomalému šourání. I když Británie byla na čele v deregulačních opatřeních, teď má problémy dostatečně držet krok se svými evropskými sousedy.

To má jisté určité důsledky. Nástup bezplatného Internetu, zahájený Freeserverem, je nepodobný dění ve zbytku Evropy. Základním zdrojem příjmů pro Freeserve je vzhledem ke způsobu trhu dosti krkolomný způsob. Tam kde abonenti normálně mají linku BT, Freeserve využívá pro přístup Energis. Poplatky za hovor jsou dělené mezi dva operátory, a Energis souhlasil dát Freeserveru podíl. Energis musí zřídit a poskytnout spojení mezi svým připojovacím bodem na BT a Freeserve. S těsnějšími mantinely zabraňuje nedostatečná dosažitelná odměna fungovat tímto způsobem někde jinde v Evropě.

Dostupnost bezplatného připojení ISP může, jako tlak, být viděna jako prospěšná věc, i kdyby to zvýšené ceny hovorného a nedostatek výběru vyrovnaly. Více škody způsobilo opomenutí BT poskytnout vysokorychlostní služby dříve a za přijatelnou cenu. ISDN je stále zatíženo luxusní cenou, eliminující jeho užitečnost pro většinu uživatelů z řad domácností a živnostníků. Vize domácí informační dálnice je takto dosti vzdálená. A vysoko rychlostní DSL přichází moc pomalu.

Je radost vidět jednání Oftelu, které dává naději že bude pokračovat růst tempa změn.

Článek ze dne 5. září 1999 - neděle