logo itpoint.cz

Polský Telekom TPSA bude investovat do Internetu

Jak je vidět, u našich severních sousedů jsou nejen velké tržnice ale i velké internetové vize.

KIELCE, Polsko. Státem řízená polská telekomunikační firma TPSA plánuje utratit 500 milionů Zl (118.5 miliónu $) v dalších třech letech, tak aby získala dominanci na domácím obchodu s Internetem, prohlásil ve čtvrtek vedoucí pracovník TPSA.

"Příprava přístupové sítě stejně jako tvorba dodatečných služeb vyžaduje rozsáhlou investici," řekl Slawomir Kulakowski, šéf internetového oddělení TPSA, hovořící na veletrhu ve středním Polsku.

"Jestliže to chcete dělat opravdově pak musíte investovat velké peníze pro zaručení jakosti těchto služeb".

Kulakowski dodal, že TP Internet by chtěl poskytovat klientům paletu služeb od příštího roku. Ty budou zahrnovat přístup k Internetu, e-commerce a další společné služby.

Nová firma také vytvoří portál poskytující originální obsah pro webové surfaře.

"Chceme být největší hybnou sílou rozvoje Internetu a chceme ho popularizovat " prohlásil Kulakowski.

 TPSA byl jedním z prvních národních telekomunikačních firem poskytujících volný přístup k Internetu, ale stal se obětí jeho úspěchu, kdy hejna uživatelů využívali službu tak až zacpali přístupovou síť.

Mnoho soukromých telekomunikačních firem jako Elektrim a Netia, se rovněž snaží získat pozice na vzrůstajícím trhu internetových služeb.

Vedoucí pracovníci TPSA odhadují, že firmy budou utrácet 1 miliardu Zl za služby spřízněné s Internetem koncem roku 2002.

Několik internetových poskytovatelů nařklo TPSA, někdejší telefonní monopolní společnost, ze zneužívání své dominantní pozice.

Kulakowski nicméně řekl, že TP Internet se bude pokoušet spolupracovat s mnoha polskými poskytovatel pro připojení k Internetu (ISP).

Zahraniční firmy se zajímají o práci na spojení internetového podnikání s TPSA, dodal.

"Je zde fronta firem chtějících s námi spolupracovat na Internetu až na práh našich dveří," říkal.

Analytici předpokládají, že procento uživatelů Internetu v Polsku vyskočí na 30 procent z 38 miliónové populace v dalších pěti letech z dnešních odhadovaných pěti procent.

Článek ze dne 31. října 1999 - neděle