logo itpoint.cz

Přenos dat po lince RS 232 na velké vzdálenosti

Pro přenos malého objemu dat mezi zařízeními (rychlost do 100 kBd) se často používá sériová komunikace. Standardní sériový port počítače - linka RS 232 umožňuje připojení zařízení do vzdálenosti 15m a není galvanicky oddělená. Pro přenos na větší vzdálenosti je možné použít linku ...

Pro přenos malého objemu dat mezi zařízeními (rychlost do 100 kBd) se často používá sériová komunikace. Standardní sériový port počítače - linka RS 232 umožňuje připojení zařízení do vzdálenosti 15m a není galvanicky oddělená. Pro přenos na větší vzdálenosti je možné použít linku RS 485 nebo RS 422, vždy s galvanickým oddělením.

Při problémech se zemními smyčkami, které vzniknou propojením dvou zařzení s rozdílným potenciálem zemí, postačí linku RS 232 gavanicky oddělit.

Oddělovače UC232-4 a UC232-7 (číslo za pomlčkou udává počet přenášených signálů) přeruší zemní smyčky. Jsou to levné moduly a přitom často pomohou komunikaci zprovoznit. Současně zajistí ochranu sériového portu, což je důležité zvláště nyní, kdy sériový port je pevnou součástí motherboardu počítače.

Při galvanickém oddělení linky RS 232, menších komunikačních rychlostech a správném provedení vedení lze dosáhnout i delší vzdálenosti přenosu, než 15m. Není to však řešení korektní.

Pro přenos signálů na vzdálenost až 1600 m lze použít linku RS 422. PaPouch elektronika vyrábí spolehlivé převodníky s galvanickým oddělením pod označením UC485 v několika provedeních. Na každém konci spojovacího vedení je umístěn jeden převodník. Vedení má být provedeno dvěma páry twistových vodičů. Vlastnostmi linky RS 422 a galvanickým oddělením je zaručen přenos i ve velmi zarušených prostředích. Nevýhodou linky RS 422 však je, že přenáší pouze signály RXD a TXD.

www.pap-el.cz

Co však dělat v případech, kdy je třeba přenést všechny signály linky RS232 na stovky metrů ? Taková situace je typická – výrobce zakoupeného zařízení dodává i software, o způsobu komunikace nic neuvádí a jen předepisuje úplnný kabel pro připojení k zařízení k sériovému portu PC. Proto jako novinku uvádí PaPouch na trh převodník LD232, který přenáší všechny signály a zabezpečuje i jejich důslednou ochranu.

Komplet LD232 je dvojice modulů pro přenos všech signálů linky RS 232. Modul u počítače je propojen 15-ti vodičovým kabelem s druhým modulem u připojovaného zařízení. Konektor linky RS 232 na vzdáleném modulu se chová stejně jako linka RS 232 na PC, bez jakýchkoli omezení. Samozřejmě není nutné propojovat všechny signály, ale pouze potřebné a tím ušetřit počet vodičů. Pro přenos jsou použity diferenciální signály jako u linky RS 422, takže maximální délka je 1600 m. Oba moduly obsahují galvanické oddělení a mohou být vybaveny účinnou ochranou proti přepětí – i bez ní standardně splňují evropskou normu IEC-1000-4-2. Převodník LD232 je zatím k dsipozici v krytí do běžného prostředí, která může být doplněna o držák na DIN-lištu.

Firma PaPouch všem zákazníkům poradí s uváděním převodníků do provozu, protože v zapojení linek i v užívaných komunikačních protokolech panuje velká nejednotnost. Též je možné převodníky zapůjčit k vyzkoušení. Další informace zájemce nalezne na www.pap-el.cz .

Na závěr připomeňme, že správně provedená linky typu RS 422 je proti rušení odolnější než v minulosti používaná proudová smyčka.

ing. Pavel Poucha

Článek ze dne 5. září 1999 - neděle