logo itpoint.cz

Telefon budoucnosti

Chcete na Internet bez PC nebo krabice k televizi? Kupte si telefon jako doplněk, třeba do kuchyně.

V loňském roce InfoGear Technology sklidil mnoho obdivných výkřiků za svůj telefon iPhone, který vám dovolí surfovat v Internetu.

Použitý pomalý modem, obtížně čitelný displej a značná cena nepřitáhla mnoho kupců -- jen okolo 15,000 aktivních uživatelů, podle sdělení výkonného ředitele InfoGearu Eda Clusse.

Nový iPhone napravuje nejčetnější společné potíže svého předchůdce. "Tenhle telefon měli dát dohromady hned poprvé," říká analytik David Coursey, redaktor z Coursey.com e-mailového magazínu. Význačné rysy iPhonu jsou zejména integrovaný prohlížeč, výklopná 7.4-palcová monochromní dotyková obrazovka, e-mailový program, modem 56-Kb, dvě telefonní zdířky, plně duplexní hlasitý telefon, a klávesnice vtipně zasouvatelná pod telefon pro úsporu místa. Hardware pro digitální záznamník je také vestavěn, ačkoliv tato funkce bude k dispozici až od konce léta pomocí vyšší verze software dostupného přes Internet.

Současná pátá generace programového vybavení iPhonu se mnohem snáze instaluje než software osobního počítače -- protože zde není žádná opravdová instalace vlastně třeba. Když je dostupná nová aplikace, na obrazovce iPhonu se prostě objeví ikona. Stiskněte ikonu a nový software je nahrán do systému. Tento proces zabere nanejvýš minutu a půl.

InfoGear nestanovila cenu iPhone, ale nechala to na svých dealerech. Z hlediska služeb Internetu InfoGear odkazuje zákazníky na Big Planet, ale můžete rovněž zůstat u svého původního providera. Big Planet je také preferován InfoGearem pro maloobchodní prodej; ten nabízí iPhone za $299, plus servisní poplatky.

Konkurence laciných PC? I když levnější část trhu osobních počítačů je ve stejném rozsahu cen jako iPhone, a jak se zdá, bude dále klesat, šéf firmy se toho neobává. "Ve většině domovů není důvod existence levných PC jiný, než že jsou už celkem snadno použitelné ale na druhou stranu vyžadují dodatečné výdaje," tvrdí Cluss. "Lidé jsou plni obav, když musí svůj osobní počítač rozebírat a složitě upgradovat. My se zaměřili právě na tato vydání a zkusili jsme vytvořit jednoduché, spolehlivé zařízení."

Trh pro informační zařízení jako iPhone je připraven explodovat, alespoň podle některých analytiků. "Zákazníci se snaží získat profity z Internetu bez dalších nákladů, spletitostí a výloh za osobní počítače," říká Sean Kaldor, vice president s výzkumné firmy International Data Corporation. "1999 bude určující rok pro internetové telefony, kdy mnohé společnosti, jako například InfoGear přišly na trh v reakci na potřeby zákazníků na rychlý, snadný, a vyhovující přístup k Internetu."

"PC a televizory jsou věci u kterých mají lidé sklon posadit se a sledovat hodiny v kuse," říká Cluss. "Idea iPhone je, že bude umístěn v intenzívně využívané části domu, jako je vstupní hala nebo kuchyně, a vy typicky strávíte tři až sedm minut na to, aby jste zkontrolovali nebo odeslali e-maily, opatřili si zprávu o počasí a tak dále."

Zatímco WebTV zkusila oslovit nové klienty, Cluss předpokládá, že většina uživatelů iPhonu již vlastní nějaký osobní počítač. "IPhone je pro lidi, jenž již mají nějakou troubu a nyní si přejí mikrovlnku."

Cluss rovněž argumentuje tím, že iPhone má důvěrnější charakter, jelikož vám umožní vychrlit krátký e-mail nebo přečíst si vzkaz důvěrněji, kdežto stolní PC nebo zařízení WebTV používá obrazovku čitelnou pro každého v místnosti.

IPhone nemůže zpracovat internetové vysílání sdělovacích prostředků nebo multimediální hry. "Pomocí iPhone můžete jít kamkoliv chcete na Internetu, ale nemůžete hrát Quake nebo spustit multimediální aplikace. Pro to to nebylo navržené," loučí se Cluss.

Článek ze dne 25. června 1999 - pátek