logo itpoint.cz

V Arizoně posilují bezpečnost motoristů radarové detektory

Je nutné radary jen zakazovat? Třeba by je mohl s čistým svědomím sponzorovat BESIP.

Odbor obecné bezpečnosti státu Arizona (DPS) zkouší zdokonalený varovný systém, jenž používá vysílače a běžně dostupné radarové detektory pro upozornění motoristů blížících se k nehodám, zastavenému policejnímu vozidlu nebo partě silničářů na arizonských dálnicích.
malý vysílač DPS instaloval na zkoušku vysílače velikosti cihly ve 30 dálničních hlídkových vozech. Vysílače jsou schopné poslat více než 60 hlášek v rádiovémK- pásmu (frekvence vyhrazená pro ochránce zákona) k motoristům s radarovými detektory v jejich vozidlech. V závislosti na modelu radarového detektoru, který motorista má, detektor se rozsvítí, pípne, zobrazí textový vzkaz nebo použije syntetický hlas pro oznámení nadcházejícího nebezpečí.

Více než 6 miliónů kusů radarových detektorů používaných v U.S. jsou vybaveny bezpečnostním varovným systémem (SWS) , umožňujícím jim dekódovat a zobrazit vzkazy. Ostatních 15 miliónů které nemají SWS ale stále dávají varování o signálu v K-pásmu jednoduchým pípnutím nebo světlem pro ohlášení možného rizika motoristovi .

"Kdykoli máte nějaké nebezpečí na vozovce a přijíždějící motoristy, vždy máte zaděláno na problémy," řekl důstojník Bob Stein z arizonského DPS. "Tento systém vám přináší více upozornění." Vysílače mají dosah okolo jeden a půl míle, a vzkazy mohou být rychle a snadno měněny z každého laptopu s ohledem na změnu dopravní situace.

"To rozšíří dosah majáčků a sirén na silnici. Přivede to zvuk přímo do vozů a probudí řidičovu pozornost, co se vpředu děje ," tvrdí Jason Richards, vice president Safety Warning System L.C., Englewood, Florida. Systém může být instalován v řadě vozidel - policejní vozy, hasičské a záchranářské vozy, školní autobusy a vozidla veřejných služeb. Senzory ve vysílačích dovoli zařízení přenést různé vzkazy podle toho, zda se vozidlo pohybuje nebo stojí.

Vysílače SWS jsou instalované ve více než 30 státech v policejních a dalších pohotovostních vozidlech, ve vozidlech silničářů a školních autobusech. Arizona má dosud největší nasazení systému SWS . Indiana, kde za uplynulé dva roky bylo přejeto a zabíto pět veřejných zaměstnanců projíždějícími motoristy, o zavedení SWS teprve debatuje.

Richards upozornil, že systém není zamýšlen pro velkoměstské oblasti, kde se radarové detektory používají méně. "Systém se doopravdy blýskne mimo velkoměst - na mezistátních dálnicích a ve venkovských oblastech," řekl .

Článek ze dne 28. června 1999 - pondělí