logo itpoint.cz

V kuloárech hlavního stanu na Telecom 99

Ještě k nejvýznamnější události minulého měsíce. Shrnuto - technika se zdokonaluje, ale služby stagnují.

Telecom 99, světové největší telekomunikační obchodní výstava, skončila minulý měsíc, a účastníci srovnávali vzdálenou rozmanitou perspektivu s tím, co viděli před čtyřmi lety, kdy s výstava naposledy konala.

Přehlídka začala, celkem vhodně, s veřejnou diskusí na téma regulační prostředí ve světě, uváděnou průmyslovými hlavouny jako například Mike Armstrong, šéf AT&T a Serge Tchuruk, šéf francouzského Alcatelu.

"O čtyři roky dříve zde bylo množství diskusí, zda bychom měli privatizovat nebo ne, zda bychom měli deregulovat nebo ne," prohlásil Eli Noam, profesor z Columbijské univerzity. "Nyní tu není žádný spor. Nyní je na čase, abychom zhodnotili účinek jaký to má na celý svět."

Zatímco zrušení státní regulace ukončilo roli mnoha telefonních monopolních společností, největší výsledek byl prudký nástup neuvěřitelné fúzí - vrcholící smlouvou MCI WorldCom-Sprint. Ale zatímco telefonní obři vychvalovali celosvětové výhody zrušení státní regulace, telekomunikační úřady z menších zemí jsou přesvědčené méně. "Více než jedna polovina světového obyvatelstva dokonce ani nemá přístup k telefonu," prohlásila Josefina Trinidad-Lichauco, státní telekomunikační úřednice z Filipín. "Tito chlapi z velikých telefonních společností mohou plácat co chtějí, ale pravdou je ... neexistuje pro ně podnět dát dohromady nové mezinárodní infrastruktury. A bez více vnějších investic bude třetí svět slábnout."

Řada průmyslových pozorovatelů se na přehlídce zdála být také poněkud zklamána se stavem průmyslového odvětví, zvláště na základě sloučení MCI-Sprint. Jedna panelová diskuse se soustředila na názor, že slučování by zanechalo svět pouze s pěti či šesti hlavními telekomunikačními společnostmi. Armstrong odporoval. "Musím říct, že před sedmi, osmi, devíti nebo 10 lety jsem si také myslel, že zde bude více než pět nebo sedm hlavních operátorů," řekl v průběhu sekce otázek a odpovědí. "Sjednocování bylo více agresivní než jsem mohl tušit, ale v USA samotných, zde jsou tři až čtyři silní hráči. Domnívám se, že lidé jsou zbytečně pesimističtí."

Vně chmur ze slučovacích obav, přehlídky nabídly šanci vidět mnoho nových výrobků a služeb. AT&T zde světu formálně představil Concert, jeho podnik se společnou majetkovou účastí s Britským Telecomem. Podle vedoucího skupiny, Dave Dormana, Concert je budoucí nová, celosvětová síť, založená na internetovém protokolu - vydupaná ze země a projektovaná obsáhnout 80 procent trhu v nejbližších pár letech.

Ale hlavní téma na přehlídce bylo mobilní a bezdrátové připojení. Microsoft uvedl, že prozkoumává investiční možnosti v příští generaci bezdrátových operátorů, a Sonera, finská telefonní společnost, předvedla software, který umožní elektronické obchodování přes mobilní telefon, s platbou přidanou na telefonní účet. Přehlídka také poprvé předvedla značky mobilních telefonů, kde je široce rozvinut bezdrátový aplikační protokol. Jistě, ne každý byl ohromen průmyslovým pokrokem. "Já jsem byl velmi zklamán jak málo věcí se změnilo, vážně," prohlásil Johannes Cornelis van Niewkerk, nezávislý konzultant z Maďarska. "Všechno to vypadá jako že hlavně sluchátka jsou mnohem menší a levnější, ale kde jsou všechny skvělé služby o kterých jsme slyšeli? Slyším podobné rozhovory jako jsem slyšel před čtyřmi lety, ale malý vývoj."

Přes panování telekomunikačních obrů, na přehlídce bylo vidět také velké množství zajímavých startů. Jedním je Floware z Izraele, společnost nabízející bezdrátový širokopásmový přístup do domova, jenž by mohl soutěžit se službami širokopásmového kabelového připojení. Zatím mají 20 instalací, většinou v Německu a východní Evropě. "My jsme sem nepřišli trumfnout známé firmy," tvrdil Irit Porat, marketingový manažer Floware. "Jen chceme lidem dát vědět, že je zde nějaká alternativa vůči tradičním operátorům."

Článek ze dne 12. listopadu 1999 - pátek