logo itpoint.cz

Víc koncových zařízení na jedné telefonní lince

Otestovali jsme zařízení, které z uvedených problémů řeší ten s nežádoucím odposlechem a tím i s třebas narušením volby nebo ještě hůře datového přenosu při nechtěném zdvihnutí druhého sluchátka. Obchodníci této krabičce říkají někdy inteligentní podvojka, jindy podvojka ...

V podstatě snad asi ani nemůže být jednoduššího zapojení. Lze zakoupit různé rozdvojky i roztrojky. Kdesi v hloubi duše ale vrtá červík svědomí, že ta nejjednodušší cesta nemusí být správná. Jednak proto, že jedním přístrojem je možné velmi snadno odposlouchávat hovory vedené z toho druhého, při pulzní volbě může další přístroj cinkat a jednak to provozovatel sítě nevidí rád.

Přiznejme, že k tomu má několik dobrých důvodů. Jedním je zvýšené zatížení při vyzvánění více zvonků. Tento problém však zmenšují moderní elektronické návěsti, které pro svou činnost potřebují menší proud. Klasický mechanický zvonek dnes abys se svíčkou pohledal. Zahraniční operátoři proto někdy stanovují největší přípustné zatížení svých linek těmito návěstmi v jednotkách REN. Tento údaj bývá uveden mezi technickými parametry koncových zařízení. U nás má jen orientační význam. Problémy také mohou nastat, pokud je mezi vaší zásuvkou a veřejnou ústřednou některý typ moderního sdružovacího zařízení, někdy zjednodušeně nazývaného PCM. Tam je potom problém dodat dostatečný výkon, potřebný pro napájení zařízení generujícího vyzvánění, po slabém telefonním vedení.

Dalším důvodem je zhoršení parametrů linky při hovoru, ať vzhledem k poklesu impedance připojením dalších hovorových obvodů, nebo díky paralelní kapacitě návěstí ostatních zařízení. V posledním případě také může docházet k narušování volby čísla a účastník neprávem laje na nespolehlivou ústřednu.

Otestovali jsme zařízení, které z uvedených problémů řeší ten s nežádoucím odposlechem a tím i s třebas narušením volby nebo ještě hůře datového přenosu při nechtěném zdvihnutí druhého sluchátka. Obchodníci této krabičce říkají někdy inteligentní podvojka, jindy podvojka s blokováním. Je třeba na rovinu uvést, že typ kterému jsme se podívali pod kryt, není homologován, právě proto, že neřeší problém paralelních zvonků. Pokud však visíte na Internetu a zlobí vás, když vám každou chvíli ostatní členové rodiny shodí spojení, tím že nevěda o vaší vášni zdvihnou sluchátko, což slušný modem nemá rád, je tu pro vás řešení.

Kdo by něco podobného chtěl zkonstruovat, uvažoval by asi, jak na základě výskytu stejnosměrného proudu, který protéká telefonním vedením při hovoru, zablokovat nebo odpojit v této době ostatní účastníky, s tím, že by každou větev musel vybavit detektorem proudu a nějakým odpojovačem. Konstruktéři naší krabičky však uvažovali jinak. Každé zařízení - větev je připojeno přes elektronický obvod, jehož jediným úkolem je nedovolit připojení na linku pokud je na ní malé napětí, tedy pokud je na lince hovor.

Podstatnou výhodou oproti výše naznačenému řešení je možnost zařízení rozdělit, decentralizovat podle potřeb uživatele. Pokud jste tedy dosud měli třeba tři paralelně zapojené zásuvky na různých místech domu, a to zapojené nikoliv hvězdicově, kdy jsou všechna vedení propojena v jednom bodě, ale v řetězu, stačí jen tuto krabičku přidat ke každé z těchto zásuvek a nemusíte tahat nové dráty. Obvod samozřejmě musí mít dostatečnou hysterezi, aby udržel spojení i po poklesu napětí, který způsobí sám svým připojením. Přitom také musí mít nastaveny parametry tak, aby nedovolil současné propojení více účastníků ani pokud by měli vyvěšená sluchátka při čekání na volnou linku. Jak jsme zjistili, v tomto zřídkavém případě se zařízení rozkmitá, střídavě připojuje oba účastníky. Prioritu nelze nastavit. Podstatná závada to ale nemusí být, tato situace je skutečně vzácná. Pro vyzvánění je obvod průchozí, tedy vyzvání všechna zařízení. Hovor přijme první, kdo zdvihne telefon, ostatní nebudou připojeni. Vlastní řešení není složité. Je to tranzistor ve funkci spínače, jako detektor s dostatečnou hysterezí slouží diak. Jen dostatečné napětí může diak otevřít, ten se ale nezavře při poklesu napětí na hovorovou úroveň. Ověřili jsme, že kvalita hovoru neutrpí, díky blokaci ostatních větví se nemůže projevovat jejich negativní vliv.

Článek ze dne 16. června 1999 - středa