logo itpoint.cz

Aliatel ještě neoznámil jméno svého nového vlastníka.

V současnosti jednání o prodeji firmy finišují, proto jejich výsledky oznámíme v řádu několika dnů až týdnů - uvedl GŘ společnosti Jiří Hubka.

Novým vlastníkem Aliatelu se stane pravděpodobně britská společnost Energis. Dalším vážným zájemcem byl francouzský koncern
Vivendi. Francouzský koncern Vivendi byl letos ohlášen jako strategický partner telekomunikační společnosti CEZTeI, dceřiné firmy elektrárenské a rozvodné společnosti ČEZ. Původně se o Aliatel ucházelo osmnáct zájemců, v poslední době se ale výběr zúžil na Energis a francouzskou Vivendi.

Firma Energis zatím není v České republice příliš známá. Byla založena v roce 1993, poskytuje služby v oblasti telekomunikací, sítí, e-businessu, mobilních a interaktivních služeb. Ve Velké Británii má významné postavení především v oblasti služeb business-to-business.

O koupi Aliatelu měla původně zájem i americko-německá společnost Callino. Po nezvládnutém výběrovém řízení na licenci k provozování sítí FWA v České republice však zájem o Aliatel pravděpodobně ztratila.

Prodej telekomunikační společnosti Aliatel se značně prodloužil. Šedesát procent akcií nyní vlastní Jihočeská energetika, která začátkem letošního roku převzala akciové podíly dalších regionálních distributorů elektřiny - původně spoluakcionářů Aliatelu. Zbytek drží německá RWE Telliance.

Především kvůli nevyjasněným vlastnickým poměrům se Aliatel nakonec rozhodl nevstoupit do soutěže o tři licence na bezdrátové FWA sítě, ačkoliv to původně plánoval.

Na právě probíhajícím brněnském veletrhu Aliatel rovněž oznámil, že začal poskytovat garantované internetové připojení prostřednictvím sítě Speedbone pro podnikovou klientelu. Síť disponuje 113 přípojnými body ve 37 městech.

Po liberalizaci trhu se Aliatel hodlá stát nejvýznamnějším konkurentem Českého Telecomu v oblasti hlasových služeb.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 12. října 2000 - čtvrtek