logo itpoint.cz

Američané nyní využívají svět mobilních telefonů více než Evropané

Svůj náskok v IT technologiích chtějí USA získat i v kategorii mobilní komunikace. O úhlu pohledu a měřítkách velké země zabírající téměř celý kontinent na Starý svět něco naznačuje následující článek. Jde o nekrázenou verzi zprávy Reuters, která uvedla, že uživatelé mobilů v USA jsou mnohem hovornější než jejich euro protějšky, třebaže mobilní telefony jsou zase více rozšířené v Evropě. Americká federální telekomunikační komise (FCC) oznámila ve čtvrtek na své pravidelné schůzce, že Američané provolají více času na svých celulárních telefonech než Evropané, ačkoli mobilní sluchátka jsou jinak v Evropě běžnější.

Poznámka pro evropského uživatele: v USA existuje mnoho mobilních operátorů ve velkých městech a oblastech (pacifické a atlantické pobřeží, středozápad aj.) Systémy jsou jak analogové, obvykle jako jediné pokrývající i méně osídlené oblasti, tak digitální, podobné našemu "evropskému" GSM. Mezi operátory z různých míst USA, kteří bývají i složitě navzájem provázáni majetkovými podíly, existují různé roamingové dohody, pokud to technicky zvládne mobilní telefon. Ty zase existují také v pro nás exotické duální variantě analog/digitál. Další podstatnou odlišností je způsob očíslování, kdy mobilní číslo se neliší výrazně od čísel pevných linek daného města. Proto také nemůže nést vyšší náklady za spojení volající, třeba z pevné linky, ale volaný. Tento systém známe z prvních let působení Eurotelu u nás. Také pak zde není velký prostor pro výraznější zvýhodnění sazeb hovorného do vybraných (vlastních) sítí. Jasná nevýhoda placení příchozích hovorů se však postupně rozplývá ve výhodných levných sazbách hovorného. Svůj náskok v IT technologiích chtějí USA získat i v kategorii mobilní komunikace. O úhlu pohledu velké země zabírající téměř celý kontinent na Starý svět něco naznačuje následující článek.

Agentura Reuters uvedla, že uživatelé mobilů v USA jsou mnohem hovornější než jejich euro protějšky, třebaže mobilní telefony jsou zase více rozšířené v Evropě. Americká federální telekomunikační komise (FCC) oznámila ve čtvrtek na své pravidelné schůzce, že Američané provolají více na svých celulárních telefonech než Evropané, ačkoli mobilní sluchátka jsou v Evropě běžnější. Pětičlenná komise také potvrdila zprávu ukazující že vysokorychlostní přístup k Internetu získává pevnou pozici v Spojených státech ale má ho jen jedna domácnost z 50. Komise, spoléhající se na čísla marketingových analytiků, odhadla že Američané stráví letos průměrně 221 minutu měsíčně hovory na mobilních telefonech, ve srovnání s 145 minutami pro Evropany. Podle údajů FCC představuje užití mobilních telefonů průměrně 204 minuty v Švédsku, 186 ve Velké Británii, 182 ve Francii, 137 v Španělsku, 132 ve Finsku a 123 v Německu.

Paušální sazby ulehčují celkovou cenu

Podobně jako pevné telefony, i mobily jsou méně nákladné v Spojených státech než v Evropě. Američané mohou si mohou zaplatit měsíční tarify, které jim dovolí vést příchozí i odchozí hovory kamkoli v Spojených státech, v jakýkoliv čas, jen za 10 nebo 20 centů za minutu. Volání na mnohem menší vzdálenosti v Evropě z jedné evropské země do jiné je daleko nákladnější a tarifní plány komplikovanější. Na procenta má v Evropě více lidí mobilní telefony, ale v absolutních číslech mají Američané větší množství těchto telefonů -- a čísla rychle rostou. Většina místních telefonních společností v Spojených státech zpoplatňuje za konstantní měsíční poplatek pevné telefony, bez ohledu na to jak mnoho nebo jak dlouho telefonují. FCC uvedla jako příklad Chattanoogu v Tennessee, kde operátor úspěšně experimentuje s nabídkou lokálních bezdrátových služeb za stejně neomezených podmínek za 29.99$ měsíčně. "Američané vesele využívají neomezený čas pro hovory," řekl Thomas J. Sugrue, jenž připravil zprávu parafovanou i kongresovou komisí pro dopravu. Na procenta má více lidí buňkové telefony v Evropě; dva z tří ve Finsku, téměř šest z deseti v Švédsku, více než polovina v Itálii a dva z pěti v Británii, ve srovnání s méně než jedním z tří v Spojených státech, uvádí zpráva. Evropané tvrdí, že jejich mobilní telefony, jenž prakticky zcela pracují ve stejném systému GSM, jsou snáze použitelné než více neshodných systémů v Spojených státech. Ale členové komise FCC se domnívají, že jejich rozhodnutí připustit různé systémy do volné soutěže vede k většímu množství lepších a levnějších mobilních telefonů. "Byli jsme kritizovaní za povolení odlišných technologií do provozu," uvedla členka komise Susan Ness. "Ano, je to chaotické ... ale je to nejproduktivnější cesta."

Pro někoho vyšší risk

Ve své jiné zprávě FCC zjistila, že 2.8 milionů abonentů nyní získá perspektivní telekomunikační techniku, ale třeba venkovští Američané, zákazníci z malých měst, spotřebitelé s malými výdělky, menšinové oblasti a domorodé oblasti jsou bezbranně zanecháni pozadu. "Jsem znepokojená" že podobné skupiny "jsou v zvýšeném nebezpečí nezískat přístup k vyspělým službám," řekla komisařka Gloria Tristani. Vycházející zpráva ukázala, že dostupnost vysokorychlostních dat v některých západních rolnických státech byla pod jednou čtvrtinou procenta. Zpráva byla veřejně nedostupná, protože ještě nebyla kompletní. Obě zprávy budou k dispozici ke konci tohoto léta na webu FCC. Vysokorychlostní Internet je typicky poskytovaný přes totožný kabel používaný pro kabelovou televizi, nebo prostřednictvím obyčejných telefonních linek převedených na službu digitální účastnické linky (DSL). Předseda FCC William Kennard poznamenal, že když se někde stane rychlý Internet dosažitelný přes kabel, DSL pak zanedlouho následuje, protože jde o konkurenci.

Článek ze dne 7. srpna 2000 - pondělí