logo itpoint.cz

ATT odhaluje svou novou strukturu

Společnost AT&T oznámila v New Yorku záměr přeorganizování firmy a vytvoření systému čtyř nových společností ...

Společnost AT&T oznámila v New Yorku záměr přeorganizování firmy a vytvoření systému čtyř nových společností, každá operující pod značkou AT&T. Každá jednotka bude veřejně obchodovatelná akciová společnost přes obyčejné nebo kontrolní akcie. Ve včerejším prohlášení společnosti se uvádí, že hodlá dokončit restrukturalizační plán v roce 2002.

Čtveřicí společností, které budou vytvořeny, jsou :

Po dokončení reorganizace bude AT&T Wireless a AT&T Broadband reprezentovat nezávislé jmění založené na běžných akciích. AT&T Consumer bude reprezentovaný kontrolním akciovým kapitálem AT&T, zatímco nejdůležitější jednotkou AT&T bude AT&T Business, uvedla firma.

V první fázi restrukturalizačního plánu míní AT&T nabídnout vlastníkům akcií AT&T možnost vyměnit si jejich kmenové akcie AT&T za podíl v kontrolním balíku AT&T Wireless za přibližné tržní ceny. Kolem 15% hospodářského podílu v AT&T Wireless je již drženo veřejně. AT&T také uvádí, že zamýšlí svým akcionářům nabídnout  možnost výměny nejméně za 10 miliard ze svého ekonomického podílu v AT&T Wireless za jejich akcie AT&T, podle podmínek trhu a dalších okolností.

AT&T bude předkládat svůj návrh výměny ke komisi pro burzy cenných papírů v čtvrtém čtvrtletí a očekává, že plán bude realizován co možná nejdříve poté. Plány AT&T, následující po nabídce výměny, jsou rozdělit své zbývající podíly v AT&T Wireless mezi podílníky AT&T později během roku 2001. Předpokládá se, že obojí nabídka na distribuci a výměnu bude pro americké akcionáře bez daně.

AT&T rovněž plánuje vytvořit novou firmu pro konzumní sdělovací techniku a marketing nepříliš vzdálenou svému nynějšímu podnikání v dálkových hovorech pro domácnosti a internetovému přístupu WorldNet. AT&T tak vytvoří novou třídu akciového kapitálu pro sledování výkonů konzumentské společnosti. Nynější plány předpokládají rozdělit 100% akciového kapitálu podílníkům AT&T ve třetím čtvrtletí 2001.

Společnost také prohlásila, že v závislosti na tržních podmínkách plánuje udělat počáteční veřejnou nabídku na svou širokopásmovou jednotku v průběhu léta 2001. Firma plánuje rekapitalizaci jmění širokopásmové divize na kmenové akcie založené na hodnotě majetku během 12 měsíců od počáteční veřejné nabídky. Až budou všechny čtyři společnosti zřízeny, hlavní jednotka AT&T se stane AT&T Business, jenž bude poskytovat síťové a komunikační služby pro podniky.

Společnost bude obchodovat na newyorské burze pod tradiční značkou T.

Článek ze dne 27. října 2000 - pátek