logo itpoint.cz

Aukce na licence UMTS je v Itálii zrušena - ovlivní to způsob prodeje licencí u nás ?

Operátor Blue odstoupil z aukce, čímž došlo k tomu, že počet licencí se vyrovnal počtu uchazečů a hrozilo nebezpečí z radikálního snížení předpokládaného výnosu z prodeje licencí ...

Vlastní aukce prode 5 licencí začala v Římě 19.10. 2000. Tím, že před několika dny odstoupil operátor Blue (údajně kvůli neshodám mezi podílníky) došlo k tomu, že aukce byla po osmi vyvolávacích kolech ukončena. Po odstoupení Blue totiž hrozilo nebezpečí, že v případě pokračování aukce nebudou ostatní uchazeči motivováni ke zvyšování svých nabídek, neboť počet zbylých soutěžících se vyrovnal počtu nabízených licencí. Vláda tedy musí nyní musí vyhlásit novou aukci - jinak je předpokládaný výtěžek ve výši 25 mld. eur v nedohlednu.

Podle agentury Reuters byla v době přerušení aukce celková hodnota nabídek 14 mld. eur, což je však o 11 mld. méně, než se celkově čekalo. Předpokládanými vlastníky licencí se měly stát společnosti Blue, Omnitel, TIM a Wind, kteří v současné době na italském trhu působí. Držitelem páté licence se s největší pravděpodobností měla stát společnost Andala.

Může mít dění v Itálii vliv na prodej licencí u nás, kdy se budou v příštím roce prodávat čtyři licence ? MDS prferovalo výběrové řízení s předem stanovenými cenami. Poté, kdy MF stanovilo minimální výnos ve výši 20 mld. Kč a s touto sumou se začalo i počítat i v návrhu státního rozpočtu - mění MDS změnilo názor. Podle tiskové mluvčí MDS by se o jednu z licencí mohlo soupeřit v aukci a tři ostatní by měly být za pevnou cenu nabídnuty nynějším mobilním operátorům EuroTelu, RadioMobilu a Českému Mobilu. Na tom MDS trvá i po dohodě Zeman & Klaus - v aukci se kvůli vyššímu výnosu musí prodat všechny čtyři licence.

O tom, jak to všechno dopadne, by měla již v listopadu rozhodnout vláda. Italská zkušenost spíše nahrává MDS, které předpokládá, že o aukci nemusí až tak velký zájem. MF - Pavel Mertlík se obává, že aukce na UMTS může snížit výnos z privatizace státního podílu v Českém Telecomu, neboť ta by měla probíhat v době, ve které se počítá i s prodejem licencí na UMTS. Předpokládaný výnos z privatizace státního podílu v Českém Telecomu by měl dosáhnout výše až 200 mld. Kč.

Článek ze dne 26. října 2000 - čtvrtek