Bližší termín tendru na doprivatizaci Českého Telecomu zatím není jistý

K vyhlášení výběrového řízení na doprivatizaci Českého Telecomu by mělo dojít určitě v roce 2001 ...

K vyhlášení výběrového řízení na doprivatizaci Českého Telecomu by mělo dojít určitě v roce 2001, bližší termín však zatím nelze určit. Časový harmonogram závisí především na dokončení jednání s nizozemskou společností KPN Royal Dutch Telecom. Není tedy vyloučeno, že se celý proces privatizace protáhne až do konce roku 2001.

Rozhodnutí o formě prodeje státního podílu v Českém Telecomu (ČTe) se mělo původně uskutečnit do konce letošního září, vláda však termín posunula. Původní termín nebyl dodržen kvůli nečekané ztrátě zájmu KPN zvýšit svůj dosavadní podíl v ČTe. KPN nyní v ČTe ovládá 33,5 % akcií - prostřednictvím konsorcia TelSource a vlastního přímého podílu. Podle původních představ měla KPN získat ve firmě majoritu.

Nyní KPN jedná se zástupci státu o tom, že by část jejích akcií byla součástí balíku, který má být v příštím roce privatizován. Podle L. Vacka bude každopádně ve výběrovém řízení prodáno jen 51 % akcií, ve hře jsou ale dvě varianty: Buď půjde jen o všechny akcie v držení Fondu národního majetku, nebo bude balík obsahovat i část akcií KPN. Zbývající akcie státu by pak v souladu s usnesením vlády byly umístěny na veřejné trhy.

Další konkrétní kroky budou stanoveny teprve po ukončení jednání s KPN. Počátkem roku se bude opět vyhodnocovat současná akcionářská smlouva a i z těchto jednání mohou vyplynout věci, které by ovlivnily další konkrétní časové kroky privatizace.

Vláda nejednala a ani nebude jednat se žádným zájemcem o privatizaci - to přísluší pouze jejímu privatizačnímu poradci. Ten sice již kontaktoval některé telekomunikační firmy, pouze však proto, aby se seznámil s jejich zkušenostmi a názory na současný telekomunikační trh a nejlepší formu privatizace Českého Telecomu. Teprve po oficiálním vypsání výběrového řízení bude poradce aktivně nabízet účast různým firmám. Privatizačním poradcem a koordinátorem jsou J. P. Morgan a Komerční banka.

Fond národního majetku ČR nyní vlastní 51 % akcií Českého Telecomu. Dalších 27 % drží holandsko-švýcarské konsorcium TelSource, jehož podílníky jsou společnosti Swisscom a KPN Royal Dutch Telecom. Sama KPN Royal Dutch Telecom k tomu vlastní dalších 6,5 % akcií Českého Telecomu.

 Česká informační agentura
Petr Kučera

Článek ze dne 22. prosince 2000 - pátek

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...