Bližší termín tendru na doprivatizaci Českého Telecomu zatím není jistý

K vyhlášení výběrového řízení na doprivatizaci Českého Telecomu by mělo dojít určitě v roce 2001 ...

K vyhlášení výběrového řízení na doprivatizaci Českého Telecomu by mělo dojít určitě v roce 2001, bližší termín však zatím nelze určit. Časový harmonogram závisí především na dokončení jednání s nizozemskou společností KPN Royal Dutch Telecom. Není tedy vyloučeno, že se celý proces privatizace protáhne až do konce roku 2001.

Rozhodnutí o formě prodeje státního podílu v Českém Telecomu (ČTe) se mělo původně uskutečnit do konce letošního září, vláda však termín posunula. Původní termín nebyl dodržen kvůli nečekané ztrátě zájmu KPN zvýšit svůj dosavadní podíl v ČTe. KPN nyní v ČTe ovládá 33,5 % akcií - prostřednictvím konsorcia TelSource a vlastního přímého podílu. Podle původních představ měla KPN získat ve firmě majoritu.

Nyní KPN jedná se zástupci státu o tom, že by část jejích akcií byla součástí balíku, který má být v příštím roce privatizován. Podle L. Vacka bude každopádně ve výběrovém řízení prodáno jen 51 % akcií, ve hře jsou ale dvě varianty: Buď půjde jen o všechny akcie v držení Fondu národního majetku, nebo bude balík obsahovat i část akcií KPN. Zbývající akcie státu by pak v souladu s usnesením vlády byly umístěny na veřejné trhy.

Další konkrétní kroky budou stanoveny teprve po ukončení jednání s KPN. Počátkem roku se bude opět vyhodnocovat současná akcionářská smlouva a i z těchto jednání mohou vyplynout věci, které by ovlivnily další konkrétní časové kroky privatizace.

Vláda nejednala a ani nebude jednat se žádným zájemcem o privatizaci - to přísluší pouze jejímu privatizačnímu poradci. Ten sice již kontaktoval některé telekomunikační firmy, pouze však proto, aby se seznámil s jejich zkušenostmi a názory na současný telekomunikační trh a nejlepší formu privatizace Českého Telecomu. Teprve po oficiálním vypsání výběrového řízení bude poradce aktivně nabízet účast různým firmám. Privatizačním poradcem a koordinátorem jsou J. P. Morgan a Komerční banka.

Fond národního majetku ČR nyní vlastní 51 % akcií Českého Telecomu. Dalších 27 % drží holandsko-švýcarské konsorcium TelSource, jehož podílníky jsou společnosti Swisscom a KPN Royal Dutch Telecom. Sama KPN Royal Dutch Telecom k tomu vlastní dalších 6,5 % akcií Českého Telecomu.

 Česká informační agentura
Petr Kučera

Článek ze dne 22. prosince 2000 - pátek

Všechna firemní zařízení Android pod kontrolou
Aktuální články

Selhání techniky, lidský faktor a ransom...

Spojení BM Servis a DC Concept přinese v...

Rychlý mobilní internet ve všech okresec...

IT tunel CRAB již vyšetřuje policie

Profesionální bezdrátový prezentační sys...

Bezpečný a transparentní FORPSI cloud

Výzva operátorům ke změně cenové politik...

Budeme mít férové operátory i ceny za mo...

Ne všechna volání z ciziny jsou roaminge...

DNS obhájila prvenství a získala ocenění...

Multimediální zásuvky s konektory HDMI, ...

Nová řešení podpory dostupnosti různorod...

Moderní digitální kancelář bez šanonů

Současné a budoucí IT trendy na konferen...

Zálohování firemních dat s dvojnásobnou ...

Co je nového v české verzi Dynamics NAV ...

Projekt NEN je ušit na míru IT společnos...

Jak na ochranu dat o tržbách

Dynamics 365 pomáhá obchodníkům zlepšova...

Mobilní bankovnictví ohrožuje SMS malwar...