logo itpoint.cz

British Telecom doplácí na rozmařilost hrát v Evropě konkurenční hlavní roli

Exmonopolisté hledají cesty jak se adaptovat na soutěžení na domácím trhu

British Telecommunications, první evropská telefonní společnost, která ztratila svůj monopol, vypadala nejpřipravenější z všech národních operátorů evropského regionu najít cesty jak se adaptovat na soutěžení na domácím trhu. Nic víc.

Udivení podnikoví investoři sledovali 24 procentní pokles zisku za třetí čtvrtletí. Akcie ztratily 18 procent, nejhorší jednodenní propad za přinejmenším deset let. Dokonce i předseda Peter Bonfield označil výsledky za horší než podnik čekal a dával vinu soutěžení a vysokým personálním nákladům.

Problémy londýnského podniku nejsou velmi odlišné od těch stojícími před France Telecom SA, Deutsche Telekom AG a ostatními, když konkurenti zaplavují jejich rajon. Nicméně BT -- který v Británii čelil konkurenci o 14 let déle než tyto státem řízené podniky -- udělal málo pro adaptaci, řekli analytici.

Nyní to je globální jeviště a BT je ještě o krok pomalejší než by chtěl být, řekl Brian Tora, stratég přímých investic v Greig Middleton & Co.

Problém BritishTelecomu je nejnaléhavěji vidětí v službách mobilních telefonů a Internetu, nejrychleji rostoucí oblasti obchodu pro telefonní společnosti celého světa. BT v Británii není jedničkou ani v jednom z těchto oborů. BT Cellnet, složka mobilních telefonů je číslo 2 za Vodafone AirTouch Plc, který minulý týden dohodl získání Mannesmann AG za 192 miliard dolarů. A Freeserve Plc, bezplatná internetová služba spuštěná právě vloni elektronickým maloobchodem Dixons Plc, je největší britským online poskytovatelem.

Jinde v Evropě, Deutsche Telekom je jediný další minulý monopolista, který nedokázat dominovat oběma oblastem. To je číslo 2 v německých mobilních telefonech, aspoň ale provozuje hlavní internetový obchod v zemi.

Konkurenti prodají akcie při podobných obchodech aby sklidili více peněz na investice a koupě a vylepšení ohodnocení svých vlastních akcií.

V Španělsku, Telefonica SA zahájila trend závěrem listopadu, když prodala $300 milion akcií internetového obchodu TerraNetworks SA. Telefonica si podržela 66 procent obchodu.

Nyní Deutsche Telekom i Telecom Italia SpA plánují prodat podíly na jejich internetových divizích později letos. Nicméně Bonfield z BT se nesvěřil se záměrem prodat podíly z jakýchkoliv z poboček společnosti

.Akcie v rychle rostoucích obchodech poskytovatelů mobilních telefonů nebo internetových služeb mohou být užitečné při získávání jiných společností -- od America Online Inc. běžící koupí Time Warner inc. k nájezdu Vodafone na Mannesmanna.

Článek ze dne 10. února 2000 - čtvrtek