logo itpoint.cz

Britská ministryně shodila ze stolu studii o záření

Názory, že sluchátka "handsfree" (bondovky) mobilních telefonů zvyšují expozici vyzařováním elektromagnetického pole, byly v zprávě vlády uveřejněné v úterý celkově odmítnuty. Následující článek jen potvrzuje, že problematika možné škodlivosti mobilních telefonů, či obecně vf zařízení je velmi košatá. Názor si jistě uděláte sami

Názory, že sluchátka "handsfree" (bondovky) mobilních telefonů zvyšují expozici vyzařováním elektromagnetického pole, byly v zprávě vlády uveřejněné v úterý celkově odmítnuty. Následující článek jen potvrzuje, že problematika možné škodlivosti mobilních telefonů, či obecně vf zařízení je velmi košatá. Názor si jistě uděláte sami.

Podle ministryně telekomunikací Patricie Hewitt studia poskytla "jasnou a jednoznačnou" zprávu že soupravy lehké handsfree "nabízejí značné snížení ozařování ve srovnání s normálním použitím mobilního telefonu". Zpráva z Ministerstva průmyslu a obchodu vyvrací dřívější studii Sdružení spotřebitelů, jejíž závěry tvrdily, že soupravy fungují jako anténa, soustřeďující do hlavy třikrát více záření než když by člověk držel mobilní telefon u svého ucha. Místo toho studie SARtestu - nezávislé poradenské firmy jenž je odborníkem na měření vysokofrekvenčních polí - zjistila, že použití sluchátek omezilo vystavení elektromagnetickému poli. Jejich zpráva uzavírá: "osobní handsfree sady poskytují velmi podstatnou redukci SAR (míra specifické absorbce) ve srovnání s normálním použitím mobilního telefonu ponechaného u ucha." Paní Hewitt tvrdí: "dnešní (úterní) zpráva potvrdila, že handsfree sady zeslabily ozařování uživatelů mobilních telefonů. Je důležité, že veřejnost má nyní jasnou a jednoznačnou informaci o použití lehkých sad handsfree." Ačkoli studie nalezla okolnosti, za kterých používání handsfree sady vedlo k "měřitelným úrovním" záření v hlavě, dodává: "podobné podmínky jsou mimořádně nepravděpodobné a neměly by se vyskytnout při normálním použití." Ti, co využívají handsfree sady zatímco nosí telefon v náprsní kapse, mohou zeslabit prosakování záření do těla otočením klávesnice směrem k nim. Testy byly provedené na pěti typech telefonů, s vnitřními i vnějšími anténami, v širším rozsahu než tomu bylo u testu Sdružení spotřebitelů. Testy DTI byly založené na mírách absorbce, měřící jak hodně energie pronikne do biologické tkáně, zatímco testy Sdružení spotřebitelů měřily kolik energie přenesla sada hands free. Sdružení spotřebitelů včera večer zpochybnilo závěry zprávy a metodiky. Pustí se do svých vlastních testů absorbce, jenž budou uveřejněné v říjnu. Mluvčí prohlásil: "stále neexistuje záruka, že s handsfree sadou dostáváte méně záření do mozku než při obvyklém držení sluchátka."

BT Cellnet, jeden z největších britských mobilních operátorů, řekl, že zpráva sdružení spotřebitelů neměla žádný rozeznatelný účinek na prodej telefonů. Celé odvětví získávalo dubnem a červnem tohoto roku měsíčně milión nových klientů mezi. Většina maloobchodníků dodává lehkou handsfree sadu rovnou s telefony. "Zpráva DTI demonstruje jak důležité je provádět svědomité zkoušení. To potvrzuje testování provedené přímo výrobci," dodal mluvčí BT Cellnet.

Článek ze dne 8. srpna 2000 - úterý