logo itpoint.cz

Britský regulátor zkoumá cenovou kalkulaci BT

Oftel zahájí zkoumání balíčků paušálního internetového přístupu British Telecommunications, aby zjistil, jestli BT nemaří soutěž.

Britský telekomunikační regulátor zahájil vyšetřování cenových schémat British Telecommunications kvůli některým z jeho cenových balíčků neměřeného či paušálního internetového přístupu. Speciálně neměřený internetový přístup z balíčků BT Surf Together a BT Talk je zkoumán pro určení, zda BT nepodkopává skutečnou konkurenci, uvedl ve sdělení Oftel. Vyšetřování bylo spuštěno poté co BT oznámil 2. listopadu Oftelu změny cen a nové balíčky pro bytové klienty, které mají vejít v platnost k 1. prosinci, řekl Oftel.

Ohlášení šetření Oftelu přišlo týden poté, co telekomunikační regulátor podpořil stížnosti, že dominantní operátor nespravedlivě omezuje přístup k své místní přístupové síti konkurentům, kteří potřebují použít jeho linky pro nabídku vysokorychlostního internetového přístupu. Podle regulačních pravidel pro nesvazování služeb – rozdělení vlastnictví infrastruktury a dodávka služeb – je BT zavázán umožnit konkurentům instalovat zařízení v jeho místních ústřednách. Nicméně, v některých případech řekl BT operátorům, že nemohou nabízet své služby, protože tam není prostor pro jejich technické vybavení.

Oftel 24. listopadu rozhodl, že konkurenti musí mít přístup do komise nezávisle ověřující tvrzení BT o tom, že je nedostatečný prostor v některé z jeho ústředen pro instalování výstroje dalších operátorů, což je nezbytné ke spuštění jejich širokopásmových služeb. Pokud zde průzkum nalezne prostor pro zařízení, musí BT zaplatit svým protivníkům odškodnění. Oftel byl nedávno zkropen vážnou kritikou že nedělá dost, aby usměrňoval BT. Kritici tvrdí, že tato nečinnost způsobila zpoždění Británie za ostatní Evropou v nástupu do takzvané nové ekonomiky. Nejškodlivější je podle nich, že Oftel pozastavil od září zprávy sdělovacím prostředkům a také že špatně zacházel se svou snahou k urychlení zrušení státní regulace v internetovém sektoru.

Nejvyšší činitelé britské vlády již dále nevěří jeho působení k prosazení britského internetového růstu. Británie je definitivně za ostatní Evropou v rámci nasazení širokopásmových služeb, přinejmenším o šest měsíců. Oftel se pokouší být na BT teď přísnější. S novými pravidly ale regulátor podniká akci, kterou měl udělat už vloni, řekl Johnson, hlavní marketingový analytik firmy Ovum. Oftel byl překvapivě slabý, souhlasil Neil Rickard, šéf výzkumu vytváření sítí z Gartner Group. Gartner věří, že Oftel spolkl stranickou linii BT o nutnosti vyvinutí systému do perfektního provozního stavu dříve než bude veřejně nabízen, ale BT oponuje, proč by to tak nemělo být ? Oftel tak dal BT pár dodatečných let monopolu, řekl Rickard. Ale jak Johnson tak Rickard věří, že vážná kritika Oftelu může nakonec znamenat přetěžování regulátora, a zvláště jeho generálního ředitele Davida Edmondse zahnat do kouta. Oftel začíná dělat určité pokroky a uvádí věci do chodu, ale měly bývaly přijít s direktivou pro zajištění zpřístupnění místních linek BT už před rokem, řekl Rickard. Široké pásmo se v Británii stává realitou a operátoři zjišťují, jak je nákladné a náročné. Oftel a britská vláda obecně potřebuje povzbudit všemi možnými způsoby, aby se učinily zkoušky a vyřešily se tak některé z problémů. Belgie a Dánsko mělo shodné problémy ale oni začaly mnohem dříve než Británie. A teď jsou v rozvoji širokopásmových služeb velmi vpředu, poté co odstartovaly a řešily tyto problémy, řekl Johnson.

Článek ze dne 4. prosince 2000 - pondělí