logo itpoint.cz

BT by mohl čelit soudnímu projednávání ohledně monopolu na místní smyčky

Firmy rozhněvané odklady British Telecommunications při úplném otevírání jeho lokálního monopolu zvažují právní kroky, pokud se poměry nezlepší

Firmy rozhněvané odklady British Telecommunications při úplném otevírání jeho lokálního monopolu zvažují právní kroky, pokud se poměry nezlepší.

Do skupiny zvažující tento postup jsou zahrnuti Colt Telecom, Energis, Kingston Communications i jiní. Generální ředitel skotské telekomunikační firmy Iomart, Angus MacSween, řekl: "jestliže se toto nevyřeší brzy, budeme podávat žalobu proti BT na základě toho, že jeho chování je protikonkurenční. Buď jako součást širšího průmyslového seskupení, anebo vlastním jménem. Také uvažujeme zda podat žalobu na telekomunikačního regulátora Oftel." Jistá osoba, která je blízká British Telecomu uvedla: "kdekdo vyhrožuje, že si vyhrazuje svá právní stanoviska." Iomartu bylo uděleno právo instalovat technologii digitální účastnické linky (DSL) - jenž rozšiřuje kapacitu normálních telefonních linek - v 20 ústřednách British Telecomu v Edinburghu, Glasgow, Dundee a Aberdeenu. Ale MacSween řekl: " byli jsme vyloučeni z nejrušnějších ústředen. BT tvrdí že tyto ústředny jsou plné, ale já skutečně vím že nejsou, protože jsem byl v některých z nich." Také dodal: "příčina proč kontinentální Evropa je dál vpředu v zpřístupňování svých místním sítí spočívá v tom, že nově příchozí telekomunikační operátoři neváhali podnikat právní kroky proti úřadujícím monopolům." Vpuštění protivníků do své místní sítě - tzv . "poslední míle" tak že si připojí provozovny svých zákazníků do nejbližší telefonní ústředny - by zvýšilo konkurenci pro BT, a soupeři se obávají že toto je hlavním důvodem, proč jak se zdá, drží BT některé z nejlepších ústředen pro jeho vlastní zařízení DSL.

Iomart, jako i další telefonní společnosti, věří, že nabídka jeho vlastní služby DSL mu umožní prodávat dodatečné služby, jako například elektronickou poštu pro své klienty. BT bagatelizoval riziko právního projednávání. "Jestli vůbec budou slibované právní úkony podniknuty, museli bychom vidět co by bylo jejich základem. Všechno co bylo dosud publikováno, bylo zahalené spoustou vyhrožování."

Článek ze dne 29. září 2000 - pátek