logo itpoint.cz

BT se ujímá kontroly nad Viag Interkom

Ne náhodou jsou koncentrující se vlastnické vazby mezi telefonními operátory ostře sledované. I poslední firma na určitém trhu pak může mít svou cenu pro investory.

Britská dominantní telefonní společnost British Telecommunications odsouhlasila záměr zaplatit kolem 6 miliard eur (5.5 miliard $) v hotovosti za převzetí kontroly nad německým Viag Interkom, a tak zdvojnásobit svou investici na největším evropském telefonním trhu, uvádějí lidé důvěrně obeznámení s okolnostmi. BT už vlastní 45 procent Viag Interkomu a získá 45 procentní podíl E.ON AG v německé čtvrté největší mobilní telefonní společnosti. Norský Telenor, rovněž partner s BT v Švédsku a Irsku, si podrží svůj 10 procentní díl, uvádějí informované zdroje. Transakce zapůsobí jako zvýšení konkurence v Německu. Již dříve letos Vodafone Group zakoupil Mannesmann AG, aby získal největší mobilního operátora země. France Telecom a holandský Royal KPN má také zařízené investice do německých mobilních operátorů. Nabídky na nová oprávnění k poskytování rychlejšího internetového přístupu prostřednictvím mobilních telefonů dosáhly nedávno 47.7 miliard euro, s Viag Interkom a pěti dalšími uchazeči. Je to největší a jeden z nejdůležitějších trhů, takže pro BT je dosažení kontroly nad tamnějším operátorem strategicky dobrou věcí uvedl Mark Cardwell, analytik Sanford C. Bernstein z New Yorku, jenž ocenil akcie BT jako tržně zajímavé. Zároveň se bere v úvahu že jde o operátora číslo 4 na trhu, kde je důležité být číslo 1 nebo číslo 2, a že tedy mají spoustu práce toho dosáhnout. Mluvčí BT David Orr to odmítl komentovat. Transakce byla oznámená dříve ve vydání Wall Street Journal Interactive.

Cardwell odhadl, že Mannesmann bude koncem roku ovládat 19.3 miliony mobilních účastníků, Deutsche Telekom 18.8 milionů, E-Plus 6.7 milionů, a Viag Interkom 3.1 milionu. Viag Interkom poskytuje rovněž tradiční nabídku telefonních služeb, menší než Mannesmann i Deutsche Telekom. Investice Viag Interkom, které by podle Cardwellova očekávání mohly mít cenu kolem 3,000 euro na mobilního účastníka, je na tomto základu méně nákladné než nedávná získávání mobilních operátorů, jako například když France Telecom koupil britského mobilního telefonního operátora Orange. To vše i když se vezme v úvahu že Viag Interkom je vzdálenější za svými konkurenty než Orange, a že Orange už má novou licenci na rychlý Internet, kdežto BT bude muset zaplatit odhadem 8 miliard až 8.5 miliard euro za licenci v Německu. BT plánuje získat v září miliardy dolarů prodejem celosvětových obligací, uvedla na začátku tohoto měsíce makléřská firma Schroder Salomon Smith Barney. Podle americké komise pro burzy cenných papírů firma uvedla, že hodlá využít výnosy z prodeje pohledávek na celkové korporační záměry.

Článek ze dne 21. srpna 2000 - pondělí