logo itpoint.cz

BT žádá po AOL a 16 dalších amerických providerech poplatky za webový patent

British Telecommunications, největší telefonní společnost v Británii uvedla, že poslala 17 americkým poskytovatelům připojení k Internetu požadvek zaplatit poplatek za patent tvořící základ linek, které propojují stránky na World Wide Web

British Telecommunications, největší telefonní společnost v Británii uvedla, že poslala 17 americkým poskytovatelům připojení k Internetu požadvek zaplatit poplatek za patent tvořící základ linek, které propojují stránky na World Wide Web.

BT, jenž tvrdí že drží patent na linkování online dokumentů již od roku 1976, uvedl že 10 z těchto společností se požadavkem bude zabývat podrobně. Patent, který líčí podrobně způsob propojování dokumentů zpřístupněných online, byl nalezen před čtyřmi léty při rutinní kontrole archivů. Původním vynálezcem byl pracovník BT, jenž mezitím odešel do důchodu. Ačkoli BT držel celosvětová práva k linkování, přímo v USA málem propadla. "Jednou z otázek, které by se mohly vynořit, je proč BT nevyužíval patent tak dlouho ," řekl patentový zástupce Gary Moss, z londýnské advokátní firmy Taylor Joynson Garrett. "Podle mé zkušenosti hodně britských společností není příliš sběhlých ohledně duševních vlastnických práv, tak jako jejich americké protějšky." BT uvedl, že vyvolá soudní projednávání u federálních soudů v USA jestli firmy, což zahrnuje i America Online Inc., odmítnou zaplatit. BT neprozradil kolik požaduje. Americké patenty vyprší v říjnu 2006. Práva v mimoamerických oblastech zanikly roku 1998, uvedl dále BT. "BT bohužel nebyl v první vlně vývojové fáze internetového světa," uvedl mluvčí BT. Firma drží celkem práva na 15,000 patentů, dodal.

Článek ze dne 28. června 2000 - středa