logo itpoint.cz

Byla oznámena budoucí velká mezinárodní telekomunikační aliance

Nizozemský operátor KPN Telecom (u nás aktivní v Českém Telecomu), jeho japonský partner NTT DoCoMo a hongkongský Hutchison Whampoa svolali v Londýně tiskovou konferenci, kde představili nový evropský podnik se společnou majetkovou účastí.

Nizozemský operátor KPN Telecom (u nás aktivní v Českém Telecomu), jeho japonský partner NTT DoCoMo a hongkongský Hutchison Whampoa svolali v Londýně tiskovou konferenci, kde představili nový evropský podnik se společnou majetkovou účastí.

Tři firmy, které se snaží získat krajíc z evropského trhu třetí generace mobilních telefonů, hodlají koncentrovat zdroje v silném podniku, který by dokázal konkurovat mobilním gigantům jako je Vodafone AirTouch . Jako první krok zaplatí NTT DoCoMo okolo 1.6 miliard euro za 20 procent v Hutchisonovu britském společném podniku pro UMTS (univerzální mobilní telekomunikační systém) s kanadským TIW (u nás Český Mobil-Oskar). KPN dostane 15 procent v TIW UMTS a zaplatí asi 1.2 miliardy euro. Během následujících několika týdnů rozhovorů tyto tři firmy hodlají podat společné nabídky pro další UMTS licence v Německu, Francii a Belgii.

Hutchison vlastní 90.1 procent z TIW UMTS, který koupil v dubnu britskou UMTS licenci za 4.4 miliardy liber při vysokých licitacích, které stouply na celkových 22.5 miliard liber za pět licencí, čímž zdrtily veškeré předpovědi. Zájem dostat UMTS licence za vysoké ceny v celé Evropě pobídl telekomunikační skupiny snažit se najít větší počet partnerů pro rozdělení nákladů a zajistit si tak pozice v nové generaci vysokorychlostních mobilních služeb. Komentátoři čekají jen pět telekomunikačních seskupení, které mají finanční sílu na UMTS v panevropském měřítku - Vodafone, Hutchison/DoCoMo/KPN, France Telecom/Orange, Deutsche Telekom a British Telecommunications.

Hongkongští analytici tvrdí, že Hutchison zakládá novou holdingovou skupinu pro jeho evropské působení v UMTS a hledá partnery se kterými by dosáhl podílu až 40 procent v odvětví, které může být nastartováno v příštích dvou letech. Názor je také, že Hutchison se hodlá zbavit svých amerických mobilních aktivit, které mu nyní trochu překážejí v evropském nástupu. V květnu DoCoMo získal svou první evropskou pozici zakoupením 15 procent v divizi mobilních telefonů KPN za 5 miliard euro - jen několik dní po ukončení holandských námluv se španělskou Telefonicou. Japonská největší společnost, jenž doma získala respekt průmyslu svými oblíbenými pevnými internetovými službami přes mobilní telefony, dosud uvedla jen to, že se svým novým holandským partnerem hledá další evropské investice.

Článek ze dne 14. července 2000 - pátek