logo itpoint.cz

Car vládní byrokracie zkoumá postupy BT

Britská vláda určila zvláštní útvar pro vyšetření bývalého monopolního BT i regulačního úřadu

Dříve státem vlastněná monopolní společnost British Telecom čelí vládnímu šetření svých praktik řízení po stížnostech na nedostatečné zpřístupnění své sítě pro konkurenci, buď ne dost rozsáhle anebo dost rychle. Předseda vládního odborného uskupení za lepší regulování lord Haskins řekl The Times a rádiu BBC, že přezkoumání British Telecomu bude zahájeno příští měsíc. "To co nás zajímá, je dohled na kulturu vedení BT: zdali skutečně došlo k pohybu od kultury státem vlastněného podniku ke kultuře řízené trhem - takovou, jako má ku příkladu Vodafone" byl citovaný v Timesech. Haskins - jenž je popisovaný jako vládní "car byrokracie" - byl znepokojen, že ceny pro běžné zákazníky zůstaly příliš vysoké a že skupina nedrží krok s prudkým rozmachem mobilních telefonů a internetových služeb. "investoři se ke mně obrátili s mnoha obavami, že u British Telecomu není držen krok s tempem uvolňujícího se trhu, kde má fungovat ," řekl Haskins.

Bonfield také prošetřován

Vedení BT, včetně výkonného ředitele Petera Bonfielda a předsedy Iaina Vallance, by také mělo být vyšetřováno, řekl. BT je usměrňovaný Oftelem, ale byl pravidelně kritizován svými soupeři, jenž ho obviňují z pokusů omezit konkurenci, zejména v klíčové oblasti přístupu k "místní smyčce" - telekomunikačnímu spoji do spotřebitelských příbytků.

Ale regulace může rovněž znamenat přidušení

Haskins později řekl BBC Radio 4, že jeho vyšetřování by mohlo způsobit omezení činnosti BT na trhu. "Pokud regulace brání růstu trhu, pak by asi měl být změněn regulátor," řekl Haskins. "Realita BT je, že nyní operují na tvrdě soutěživém trhu a mohlo by se stát, že některé z nařízení dokonce brání BT být na trhu tak výkonní, jak by mohly být".

Článek ze dne 27. prosince 2000 - středa