logo itpoint.cz

Cenová válka v irských telekomunikacích

Na telekomunikačním trhu v Irsku vypuká cenový boj následující po oznámení výdajových záměrů obou hlavních vyzývatelů Eircomu, největší republikové spojové společnosti

Na telekomunikačním trhu v Irsku vypuká cenový boj následující po oznámení výdajových záměrů obou hlavních vyzývatelů Eircomu, největší republikové spojové společnosti.

Esat, irská pobočka British Telecomu, ohlásila plány investovat 600 milionů IL (458 miliónů GBP) během dalších tří let, a stanovila cíl stát se vůdcem trhu během pěti. Generální ředitel Neil Parkinson odmítl některé z marketingových výroků jeho protivníků jako taktiky kamikaze, ale naznačil, že firmy by rády převzaly od Eircomu podíl na trhu aby se tak staly dostatečně dominantní na každém evropském trhu.

Samostatně vzato, Eircom ještě stále dominuje v pevných linkách, mobilech i na internetových trzích. Avšak liberalizace dala vzniknout více než 20 seskupením. Esat, podporovaný BT, se zabývá investičním programem pro rozšíření své sítě a prorokuje zdvojnásobit tržby na 600 milionů IL ve dvou letech, první zisk se odhaduje v roce 2003. Firma rovněž odmítla překvapivé rezignace irského zakladatele Denise O´Briena a tří dalších šéfů jen devět měsíců po převzetí od BT. Pan Parkinson jako důvod pro svůj odchod uvedl, že proces integrace se uskutečnil rychleji než předpokládal.

Mimo toho kabelový operátor NTL minulý týden oznámil nové plány nabídnout svazek služeb - televize, data, hlas a internet - podlézající sazby Eircomu za místní hovory. Tato firma, jenž převzala v loňském roce Cablelink, irského státem vlastněného kabelového operátora, oznámila nabídku 16 televizních kanálů, dvě bezplatné telefonní linky a neomezený přístup k internetu za fixní poplatek 20 IL měsíčně.

Eircom aktuálně vede spor ohledně ADSL - vysokorychlostní digitální sítě jenž bude dostupná přes existující telefonní síť 1.58 miliónu pevných linek Eircomu. Eircom je v jednáních s celostátním rozhlasem RTE a BskyB, kanálem RupertaMurdocha , o obsahu. Eircom lobuje u regulátora za uvolnění stávajících pravidel vysílání, podle kterých je NTL a PHL, kabelová společnost vlastněná z 50 procent InternationalNews Tonyho O´Reillyho a Media company. Eircom je spojený s Yes TV, britskou firmou, připravující služby video na požádání. Esat má hodně menších podílů ve venkovských sídlech s jen 82,000 klientů anebo 7 procenty z celkového trhu.

Článek ze dne 3. října 2000 - úterý