logo itpoint.cz

Český Telecom bude zajišťovat přenosy pořadů České televize

Český Telecom se stal vítězem výběrového řízení na poskytovatele přenosových, hlasových a datových telekomunikačních služeb pro Českou televizi.

Díky úspěchu v tendru, který byl vyhlášen v květnu letošního roku, bude ČESKÝ TELECOM exkluzivně zajišťovat přenos televizních pořadů mezi jednotlivými studii České televize (ČT), přenos signálu na televizní vysílače po celém území České republiky, mobilní (např. sportovní) přenosy a další telekomunikační služby, které Česká televize při své činnosti využívá.

Nabídka ČESKÉHO TELECOMU nás přesvědčila zejména svou komplexností a úrovní zpracování navrženého řešení. Stále se zvyšující úroveň technologií, které Česká televize využívá, je významným předpokladem pro uspokojování potřeb našich diváků, uvedl tiskový mluvčí ČT Jiří Tráva.

Tak skvělý úspěch v přímém souboji s řadou našich konkurentů považuji za jeden z dalších dokladů dobré připravenosti naší společnosti na liberalizaci českého telekomunikačního trhu, uvedl generální ředitel ČESKÉHO TELECOMU Přemysl Klíma. Důležité je, že jsme ve výběrovém řízení uspěli zejména díky komplexnosti a vysoké technické úrovni naší nabídky, což jsou atributy, na kterých hodláme stavět i v budoucnosti, dodal P. Klíma.

ČESKÝ TELECOM v průběhu příštích dvou let vybuduje pro potřeby České televize multifunkční z převážné části optickou síť využívající špičkovou technologii ATM, která propojí televizní studia a všech 42 televizních vysílačů. Toto moderní řešení umožní, na rozdíl od konkurenční varianty, kterou ČT používala doposud, plně digitální přenos televizního signálu od jeho natočení přes zpracování ve studiu až po vysílání. V současnosti probíhá distribuce digitálně natáčených a zpracovávaných televizních programů mezi studii a vysílači analogově, což sebou nese nutnost opakovaného převádění materiálů z digitálního do analogového formátu a naopak. Distribuční a kontribuční síť po svém dokončení v budoucnosti usnadní také přechod na digitální pozemní vysílání televizních programů, které ČT plánuje zahájit v nejbližších letech.

Obdobné činnosti, i když v menším rozsahu, ČESKÝ TELECOM zajišťuje již od června 2000 pro televizní stanici TV3. Kontraktem s Českou televizí, jehož objem se bude pohybovat v řádu stamilionů korun, se společnost zařadí mezi úzkou skupinu světových telekomunikačních operátorů, kteří takovéto služby pro televizní společnosti v rozsáhlejším měřítku poskytují. ČESKÝ TELECOM se tím orientuje na nový segment telekomunikačního trhu a opět tak potvrzuje svou roli předního poskytovatele datových a hlasových služeb v České republice. Důraz klade společnost zejména na vysokou kvalitu a dostupnost poskytovaných služeb. ČESKÝ TELECOM v současné době jedná o možnostech spolupráce i s dalšími televizními stanicemi na českém trhu.

Technologie ATM vytváří vysokorychlostní, multimediální prostředí pro integrovaný přenos dat, hlasu i obrazu. V ATM síti se spojují výhodné vlastnosti pronajatých okruhů s efektivitou a flexibilitou datových služeb. ATM síť ČESKÉHO TELECOMU využívá již vybudovanou rozsáhlou síť optických kabelů a je postavena tak, aby byla schopna trvale garantovat kvalitu a spolehlivost potřebnou pro tak náročnou aplikaci, jako je přenos televizního programu, který probíhá v reálném čase a jehož kvalitu mohou přímo posoudit milióny diváků.

ČESKÝ TELECOM, a.s., je s téměř čtyřmi milióny provozovaných telefonních stanic vedoucí telekomunikační společností v České republice. Díky významné modernizaci sítě uskutečněné zejména ve druhé polovině 90. let rozšiřuje nabídku o nejmodernější telekomunikační produkty. Pozornost při tom věnuje především využití růstového potenciálu datových a internetových služeb. ČESKÝ TELECOM se hodlá prostřednictvím e:telu stát rovněž předním poskytovatelem netradičních služeb.

Hlavním akcionářem ČESKÉHO TELECOMU, a.s., je Fond národního majetku ČR, který vlastní 51% akcií. Strategickým partnerem společnosti je holandsko-švýcarské konsorcium TelSource s 27 %. Podílníky TelSource N.V. jsou společnosti Swisscom a KPN Royal Dutch Telecom. Dalších 6,5% akcií ČESKÉHO TELECOMU, a.s., vlastní přímo KPN Royal Dutch Telecom.

 www.telecom.cz
Vladan Crha
tiskový mluvčí

Článek ze dne 2. listopadu 2000 - čtvrtek