logo itpoint.cz

Český Telecom zdržuje faktickou liberalizaci veřejných hlasových služeb.

Tento názor zazněl na setkání zástupců společnosti Aliatel s novináři ...

Český Telecom stále odmítá vydat referenční nabídku propojení a tím zdržuje faktickou liberalizaci veřejných hlasových služeb. Na včerejším setkání s novináři o tom informovali zástupci společnosti Aliatel.

Povinnost vydat Referenční nabídku propojení má každý operátor s tržním podílem vyšším než 25 %. Referenční nabídka propojení je materiál definující obecné technické a cenové podmínky pro propojení do sítě daného operátora. Toto propojení je pro alternativní operátory nezbytné - bez něj není možno poskytovat veřejné hlasové služby pro všechny zákaznické segmenty.

Uvedený materiál tak ostatním operátorům slouží jako podklad pro vyjednávání o konkrétních podmínkách propojení a stanovuje prakticky nejhorší možné podmínky na kterých se obě strany mohou dohodnout. Podle zástupců Aliatelu je sice možné zahájit jednání i bez této Referenční nabídky, šance na vzájemnou dohodu je však velice nízká.

Dosavadní nevydání nabídky proto chápeme jako zdržovací taktiku Českého Telecomu a zneužívání jeho dominantního postavení, uzavírá Richard Stonavský, manažer Aliatelu zodpovědný za  problematiku regulace trhu a udělování licencí.

 Česká informační agentura

pes

Článek ze dne 14. září 2000 - čtvrtek