logo itpoint.cz

Český Telekom testuje širokou nájezdovou rampu informační magistrály ADSL

ČT bude i v liberalizovaném prostředí vlastnit to nejcennější - měděný drát ke každému telefonu. Pro samotné telefonování sice můžete už dnes zvolit ledacos, pro skutečně rychlý hromadný přenos dat ale éter bude stačit jen těžko.

ČT bude i v liberalizovaném prostředí vlastnit to nejcennější - měděný drát ke každému telefonu. Pro samotné telefonování sice můžete už dnes zvolit ledacos, pro skutečně rychlý hromadný přenos dat ale éter bude stačit jen těžko.

V hitparádě datových přenosů, což v populárnějším pohledu je prakticky přístup na Internet, zabírají spodní příčky mobilní přenosy v síti GSM. Standardní rychlost 9.6kb je s velkou reklamní podporou posouvána na neomračujících 14.4kb, za obzorem vykukují technologie sdružování volných kanálů, kdy dosáhnete na vyšší rychlosti. Ovšem jen při splnění tří podmínek. Že operátor nasadí drahou technologii ve své síti, že budete mít příslušný moderní telefon s příslušenstvím a konečně že ve vaší lokalitě budou ty volné kanály sítě k dispozici v okamžiku kdy je budete potřebovat. Výhodou je samozřejmě mobilita. Dále jsou k dispozici bezdrátová připojení, nevýhodou je cena, jak pořizovací tak provozní, navíc v některých případech se o přenosovou rychlost dělíte s jinými abonenty. Nadějně vypadá kabelová televize, kdy už z jejího principu máte k dispozici kapacitní fyzický přenosový kanál. Protože zde ale je topologie stromové struktury, opět můžete narazit na problém se sdílením kanálu jinými uživateli.

Takže zbývá klasická telefonní linka. Výhodou je topologie, kdy ve většině případů jde o čistě dvoubodový spoj účastník - ústředna. Nelze nepřiznat Českému Telecomu zvyšování kvality pevné sítě. Protože pokročil i vývoj modemů, pokud nemáte smůlu na zvlhlý či jinak problémový kabel, můžete běžně dosahovat rychlostí připojení až ke 33kb, na nejnovějších ústřednách se přiblížíte i k 50kb. To už není příliš daleko od standardních 64kb linky BRI ISDN, jejíž výhodou je hlavně garantovaná kapacita a přídavné služby. Sdružení kanálů pro zvýšení přenosové rychlosti nebývá zatím u providerů samozřejmostí. Pokud skutečně jen používáte Internetový web a mail, jsou tyto rychlosti pro jediné PC už ve většině případů dostačující. Situace je jiná pro připojení lokálních sítí anebo pro využití multimediálních aplikací. Nadějí je Asymetrická digitální uživatelská linka ADSL, kdy asymetrický znamená podobně jako u 56kb modemů vyšší přenosovou rychlost kanálu k uživateli než od něj. Připomínám, že provoz ASDL není jako na vytáčené lince, jde o ekvivalent pevné linky, což je další podstatná výhoda. V článku jsme již dříve psali o technologii ADSL, jak ji vidi britský Telecom.

ČT rozjíždí pilotní projekt ADSL na vybraných pražských ústřednách. V Evropě je takových projektů řada, komerčně jsou nabízeny v Británii, Holandsku a Německu. Z hlediska uživatele jde o další černou skříňku na telefonní lince, s výstupem pro běžný telefon a zejména s datovým rozhraním o rychlostech až řádů jednotek Mbs. S takovou to rychlostí by samozřejmě byl dnešní internetový provider rychle zahlcen. Internet tedy bude jen jednou ze služeb ADSL. Pro širokopásmové služby typu vysílaní TV, rozhlasu, videoaplikace a telekonference zde zatím není vidět nikdo, kdo by zajistil obsah. Pod tímto úhlem pohledu je pak zřejmější trend sbližování internetových a mediálních firem. Pokud to pro českou kotlinu přeženu, otázka je kdy VOL koupí TV Prima nebo dr.Železný podíl v IOL. Anebo Český Telekom v Nově.

Od prosince 1999 nabídl Český Telekom svým zaměstnancům v oblasti Praha-střed, Těšnov, Dejvice a Veleslavín spolupráci při testování. Jednou z technických podmínek využití je například maximální vzdálenost cca 4km od ústředny. Technologie Alcatel je nasazena právě na těchto ústřednách, s ohledem na rozmístění potenciálních budoucích komerčních zákazníků. Rychlost je zatím omezena "jen" na neoslnivých 64kb. Připojení na internet zajišťuje pochopitelně IOL. Účastníci projektu za tuto techniku neplatí, ale na oplátku poskytují spolupráci při shromažďování provozních zkušeností. Jde o různé marketingové techniky pro získávání zákazníků, zjišťování požadavků uživatelů, jejich typické využívání nových možností. Současně se testuje i technika podpory uživatelů. ČT chce dále získat zejména informace o nákladech, provozní náročnosti a dopadu na rozvoj sítě.

Lze předpokládat, že tato služba může velmi pomoci vydělávat tomu, kdo drží pod kontrolou poslední míli k účastníkovi. Samotné telefonování lze snadno řešit pomocí bezdrátového pevného připojení (WLL, v Praze známý systém Hughes), ADSL nikoliv. O tom, že to je i v EU horké téma, naznačuje náš nedávný článek   Buďme připraveni, že ČT bude přístup do poslední míle bránit zuby nehty. Nedávná prohlášení o přenositelnosti čísla jsou jen velmi slabou předehrou tvrdých bojů. Budiž nám vzorem přístup západních států, nikoliv poněkud byzantský přístup současným mocenských satrapů s optikou, která není zaostřena za perspektivu svého volebního období.

Článek ze dne 22. února 2000 - úterý