logo itpoint.cz

Čtyři licence na prodej - aukce nebo výběrové řízení ?

Už za půl roku uvidíme, kdo bude mít reálný zájem o koupi licencí na provoz nové generace mobilních telefonů UMTS ...

Již nyní je vypracován návrh plánu strategie na prodej licencí nové generace mobilních telefonů UMTS, který by měl státu přinést více než 20 mld. Kč. Teď se k němu ještě musí vyjádřit ministři Mertlík (MF) a Schling (MDS). Ještě se neví, zda se licence budou prodávat formou aukce nebo výběrového řízení.

Varianta aukce slibuje až dvojnásobný zisk státu oproti variantě výběrového řízení. Zastánci výběrového řízení by chtěli celý projekt realizovat co nejrychleji - s uvolněním potřebných kmitočtů k 1.1. 2002. Licence mají být prodány po dohodě s ČTÚ celkem čtyři.

Systém UMTS je vlastně nadstavbou nad mobilními operátory používanou technologií GSM, jejím pokračováním na vyšší úrovni. Proto tři ze čtyř licencí jsou již předurčeny pro EuroTel, RadioMobil a Český Mobil. Může se však stát, že cena, kterou stát za licence stanoví, bude tak vysoká, že ne všichni dnešní operátoři ji budou ochotni akceptovat. Pak by se otevřel větší prostor pro další zájemce.

ČTÚ bude výběrové řízení na UMTS vyhlašovat během dubna příštího roku a za tu dobu se situace může změnit jak na českém, tak i středoevropském trhu, kam expanduje řada světových telekomunikačních firem - uvidí se jaký bede zájem ostatních operátorů a kolik budou ochotni již ti vyvolení a jiní za licence zaplatit.

Článek ze dne 5. října 2000 - čtvrtek