Deutsche Telecom se stahuje z českého tendru, aneb zahraniční pohled

Deutsche Telekom opouští privatizační obchodní soutěž o České Radiokomunikace, zanechávajíc tak Tele Danmark vedoucím běžcem v soutěži o koupi této české telekomunikační a přenosové firmy.

Německá skupina úspěšně v únoru lobovala českou vládu, aby změnila privatizační metodu z výprodeje akcií na nabídkové řízení a byla pak v něm považovaná za favorita. Nicméně nyní věří, že bude vybrána její nabídka na Český Telecom, dominantního operátora pevných linek.

Rozhodnutí je ranou k české vládě, zejména jelikož Tele Danmark je jediná telekomunikační společnost zůstávající v soutěži o státní 51 % podíl, který má na běžném trhu hodnotu 20.6 miliard korun (524 miliónů $). Očekávaná prodejní cena již byla zasažená celosvětovým poklesem telekomunikačních akcií, způsobeným zčásti vysokou cenou licencí na třetí generaci mobilních telefonů v západní Evropě.

Tyto velké investice vypadají, že měly také vliv na Telecom Italia a Vivendi France, jenž si zprvu zaplatily vstupní dokumentaci do české soutěže. Tele Danmark, jenž je z 41 procent vlastněný americkou SBC, zůstal zainteresovaný, protože již vlastnil 20.8 % v Českých Radiokomunikacích a má zde již své zastoupení. Dvojice firem založila v loňském roce společný podnik pro datové a internetové služby.

Minulý týden vládní řídící výbor souhlasil s užším výběrem čtveřice podniků, jenž budou vyzvány učinit závazné nabídky na začátku února, s úmyslem za další měsíc zvolit vítěze. Čtveřice zahrnuje mimo Tele Danmark dva rozhlasové a televizní provozovatele a finančního investora Emerging Markets Partnership z USA.

České Radiokomunikace provozují rozhlasový a televizní vysílací systém v České republice, drží 39 % v Radiomobilu - druhém mobilním telefonním operátoru - a chtějí soutěžit s Českým Telecomem v obchodu s pevnými linkami prostřednictvím Contactelu, svého společného podniku s Tele Danmark, až bude příští měsíc trh zpřístupněn. Prodej podniku byl zpožděný nejprve změnou privatizační strategie a pak vyjednáváními ve kterých Deutsche Telekom souhlasil zaplatit kompenzaci 535 miliónů $ Českým Radiokomunikacím za uplatnění předkupního práva počátkem příštího roku na zvýšení svého akciového podílu v jejich společném podniku Radiomobil z 49 % na 61 %.

Analytici se domnívají, že rozhodnutí Deutsche Telekom odejít z tendru na České Radiokomunikace bylo provázané s couvnutím KPN z Nizozemí z plánovaného veřejného nabídkového řízení na Český Telecom.

Článek ze dne 15. prosince 2000 - pátek

Všechna firemní zařízení Android pod kontrolou
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...