logo itpoint.cz

Deutsche Telecom se stahuje z českého tendru, aneb zahraniční pohled

Deutsche Telekom opouští privatizační obchodní soutěž o České Radiokomunikace, zanechávajíc tak Tele Danmark vedoucím běžcem v soutěži o koupi této české telekomunikační a přenosové firmy.

Německá skupina úspěšně v únoru lobovala českou vládu, aby změnila privatizační metodu z výprodeje akcií na nabídkové řízení a byla pak v něm považovaná za favorita. Nicméně nyní věří, že bude vybrána její nabídka na Český Telecom, dominantního operátora pevných linek.

Rozhodnutí je ranou k české vládě, zejména jelikož Tele Danmark je jediná telekomunikační společnost zůstávající v soutěži o státní 51 % podíl, který má na běžném trhu hodnotu 20.6 miliard korun (524 miliónů $). Očekávaná prodejní cena již byla zasažená celosvětovým poklesem telekomunikačních akcií, způsobeným zčásti vysokou cenou licencí na třetí generaci mobilních telefonů v západní Evropě.

Tyto velké investice vypadají, že měly také vliv na Telecom Italia a Vivendi France, jenž si zprvu zaplatily vstupní dokumentaci do české soutěže. Tele Danmark, jenž je z 41 procent vlastněný americkou SBC, zůstal zainteresovaný, protože již vlastnil 20.8 % v Českých Radiokomunikacích a má zde již své zastoupení. Dvojice firem založila v loňském roce společný podnik pro datové a internetové služby.

Minulý týden vládní řídící výbor souhlasil s užším výběrem čtveřice podniků, jenž budou vyzvány učinit závazné nabídky na začátku února, s úmyslem za další měsíc zvolit vítěze. Čtveřice zahrnuje mimo Tele Danmark dva rozhlasové a televizní provozovatele a finančního investora Emerging Markets Partnership z USA.

České Radiokomunikace provozují rozhlasový a televizní vysílací systém v České republice, drží 39 % v Radiomobilu - druhém mobilním telefonním operátoru - a chtějí soutěžit s Českým Telecomem v obchodu s pevnými linkami prostřednictvím Contactelu, svého společného podniku s Tele Danmark, až bude příští měsíc trh zpřístupněn. Prodej podniku byl zpožděný nejprve změnou privatizační strategie a pak vyjednáváními ve kterých Deutsche Telekom souhlasil zaplatit kompenzaci 535 miliónů $ Českým Radiokomunikacím za uplatnění předkupního práva počátkem příštího roku na zvýšení svého akciového podílu v jejich společném podniku Radiomobil z 49 % na 61 %.

Analytici se domnívají, že rozhodnutí Deutsche Telekom odejít z tendru na České Radiokomunikace bylo provázané s couvnutím KPN z Nizozemí z plánovaného veřejného nabídkového řízení na Český Telecom.

Článek ze dne 15. prosince 2000 - pátek