logo itpoint.cz

Deutsche Telekom ohlásil veřejnou nabídku prodeje svého internetového providera T- Online

Dokážete si představit prodej akcií IOL Českým Telecomem? Inu prodat akcie nemusí znamenat prodej podniku.

Největší evropský telekomunikační operátor Deutsche Telekom včera odhalil záměr na veřejnou nabídku jeho divize T-Online, největšího evropského poskytovatele internetu. Nabídka, jenž jde v šlépějích španělského Terra Networks, britského Freeserve a italského Tiscali, přivábí určitě vážný zájem jak malých tak i institucionálních investorů.

Tam kde Freeserve i Terra nabídly kolem 20 procent z jejich cenných papírů – umožňující jejich mateřské společnosti realizovat ohromné posílení tržní hodnoty společnosti, Deutsche Telekom je srozuměný s 90 procenty. Mimochodem, nabídka Telefonici na Terru byla odměněna zosminásobením hodnoty společnosti .

T-Online, s jeho odhadovanými 4.2 miliony abonentů, je pohodlně největší v Evropě a celosvětově druhý za AOL.

Deutsche Telekom uvedl, že by časem uvolnil více akcií, ale chtěl by zůstat většinovým podílníkem. Deutsche Telekom sám nedávno doplatil na nevýrazný výkon, když konkurence srazila v Německu telekomunikační ceny.

"Všechny odhady míří mezi 30 a 40 miliard dolarů – a většinou tíhnou k té druhé možnosti. Bude zajímavé vidět co o tom uveřejní", řekla Sarah Skinner, internetový analytik z Durlacher Research. "Je to pro ně bolestné, až dosud se jen plácaly kolem pokusů koupit ostatní telefonní operátory," prohlásila Skinnerová, "v celku jsou moc opatrná společnost, ale myslím si, že další nabídky akcií budou rychle následovat – Deutsche Telekom potřebuje v T - Online povolit otěže."

Jestliže ISP zamýšlí stavět na svém domácím úspěchu napříč Evropou, tak bude musel získat nebo spolupracovat s místními poskytovateli obsahu pro přizpůsobování své silné nabídky v němčině, dodala.

Kleinwort Benson a Goldman Sachs z Dresdner Bank budou koordinovat uvádění na trh, uvedl Deutsche Telekom. Nabídka T- Online bude později letos následována flotací jeho skupiny mobilních telefonů T - Mobil. T-Mobil je u nás partnerem Českých Radiokomunikací ve společnosti Radiomobil.

Samozřejmě se nabízí otázka, zda a kdy bude u nás obdobně nabízen prodej akcií InternetOnLine. I holanďané jistě sledují dění u našeho společného souseda. Koupili by jste si takové akcie? Vaše názory uvítáme pod článkem, anebo v naší konferenci. Zde se můžete přihlásit.

Článek ze dne 27. ledna 2000 - čtvrtek