logo itpoint.cz

Deutsche Telekom představuje paušál pro neomezené připojení

Pozitivní trend postoupil Evropou opět na východ a blíží se k nám. Obávám se ale nové železné opony po posledních prohlášeních dra. Klímy z Českého Telekomu.

Před měsícem jsme psali o paušálním poplatku za připojení ve Velké Británii, nyní tento pozitivní trend postoupil Evropou opět na východ a blíží se k nám. Obávám se ale nové železné opony po posledních prohlášeních dra. Klímy z Českého Telekomu. Jediné, co ji může zbourat, je připuštění konkurence, tak jako v Německu. Ani u nás se nedá čekat, že si kapři vypustí svůj teplý monopolní rybníček sami. To by ovšem nesměly existovat personální unie mezi ministerstvem, jako nadřízenou složkou ČTÚ, a ČT. Jestliže mohou existovat regulátoři sdělovacích prostředků pod parlamentní kontrolou, proč nemůže být totéž řešení použito pro telekomunikace? Dovedete si představit, že by soukromé televize kontrolovali přímo ministerští úředníci? To by bylo křiku o nastolování "vládní linky" a omezování svobody projevu. Podobný přístup v telekomunikacích znamená zejména v informační společnosti snad ještě horší omezování svobodného přístupu k informacím.

Deutsche Telekom v pátek ohlásil záměry zavést nestopovaný přístup na síť, jen jeden den poté, co podobný zéměr pro Německo ohlásil i AOL Europe. Ron Sommer, šéf DT, uvedl že providerská dceřiná firma T-Online by zavedla neomezený přístup na konci jara za 100DM měsíčně nebo méně.

Mobilcom, třetí největší německý operátor, rovněž ohlásil ochotu zavést paušální poplatky, poté co dostaví masivní optickou síť napříč celým státem.

Míč má nyní AOL Europe: podle některých zpráv AOL Europe slíbil zavést 50DM paušál již vloni. Co bude teď dělat?

Co je prospěšné pro zákazníky T- Online, není nutně dobré pro další ISP (providery). AOL a ostatní budou bezpochyby chtít dělat politický nátlak na zmenšení propojovacích poplatků Deutsche Telekomu.

Článek ze dne 15. února 2000 - úterý