logo itpoint.cz

Deutsche Telekom vstupuje do Slovenských telekomunikací

Úspěšná realizace privatizačních akcí a vstup Deutsche Telekomu do Slovenských telekomunikací či nákup hutnických aktivit VSŽ Košice americkou společností U.S. Steel mohou být zlomem pro přitáhnutí zahraničních investorů na Slovensko.

Úspěšná realizace privatizačních akcí a vstup Deutsche Telekomu do Slovenských telekomunikací či nákup hutnických aktivit VSŽ Košice americkou společností U.S. Steel mohou být zlomem pro přitáhnutí zahraničních investorů na Slovensko. Potenciální zájemci ze zahraničí by ale měli projevit trpělivost v případě privatizace strategických podniků, která postupuje v přijatelným mezích.

Aktuálním úkolem je příprava vhodného podnikatelského prostředí, celkově však při hodnocení slovenského trhu převládá všeobecný optimismus, řekl vedoucí úřadu The Economist Intelligence Unit Vídeň Paul Lewis.

Relativně pomalé tempo reformního procesu je dáno širokou vládní koalicí a problematickým dědictvím bývalé vlády Vladimíra Mečiara, doplnil výkonný ředitel bratislavské kanceláře právnické firmy Squire Sanders Kevin T. Connor, který považuje transparentní pokračovaní privatizace za měřítko při rozhodování zahraničních investorů.

Další prostor pro investice se otevírá v avizovaném procesu privatizace železnic či bankovního sektoru. Jak upozornil P. Lewis, při získávání významných investic se ale pro střední a východní Evropu stává konkurentem Čína.

Jak tento týden na diskusi o tomto tématu poznamenal guvernér Národní banky Slovenska Marián Jusko, v letošním roce by růst hrubého domácího produktu Slovenska mohl dosáhnout až úrovně 2,5 %.

Zahraniční společnosti v diskusi, které se zúčastnilo více než 130 vedoucích představitelů mezinárodních i slovenských organizací, vyjádřily nespokojenost hlavně s komplikovaným procesem při získávání certifikátů a s nedostatečnou ochranou duševního vlastnictví v ČR.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 24. října 2000 - úterý