logo itpoint.cz

Do dvou let po liberalizaci přijde Český Telecom až o 25 % trhu - tvrdí rakouská telekomunikační společnosti Kiwwi

Právě Českému Telecomu hodlá v České republice Kiwwi od nového roku konkurovat v oblasti hlasových služeb ...

Podle rakouské telekomunikační společnosti Kiwwi, přijde Český Telecom do dvou let po liberalizaci trhu o 20 až 35 procent trhu v oblasti meziměstských a mezinárodních hovorů. Právě Telecomu hodlá v České republice Kiwwi od nového roku konkurovat v oblasti hlasových služeb. Celkový objem telekomunikačního trhu však poroste,prohlásil v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) výkonný ředitel české pobočky Kiwwi Jaromír Babinec.

Český telekomunikační trh bude liberalizován od začátku příštího roku. Podle J. Babince, bude na tomto trhu prostor kromě Telecomu ještě pro dalších osm operátorů. Ti by měli v průměru zaujímat čtyř až pětiprocentní podíly v oblasti hlasových služeb. Otázkou ovšem zůstává, jestli takto malé podíly na domácím desetimilionovém trhu budou pro operátory rentabilní, uvádí J. Babinec v dnešním vydání HN. Kiwwi se ovšem nechce soustředit pouze na oblast hlasových služeb. Doplňkovou službou Kiwwi má být i bezplatný přístup k internetu, který chce firma nabídnout ještě do konce roku.

Ohledně cenové války a konkurence však J. Babinec v dnešních HN uvádí příklad Portugalska, kde si nakonec alternativní operátoři konkurovali spíše mezi sebou. Bývalý tamní monopol z toho přitom vyšel s docela zdravou kůží. Někteří operátoři v Portugalsku nezvládli teorii her a zbytečně sráželi ceny až na úroveň, kdy to pro ně nebylo únosné.

Společnost byla založena v letošním roce a hodlá expandovat na trzích střední a východní Evropy. Ještě před koncem roku se chce firma představit také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Slovinsku.

 Česká informační agentura
jn

Článek ze dne 10. listopadu 2000 - pátek