logo itpoint.cz

Do konce listopadu by se mělo rozhodnout o způsobu doprivatizace Českého Telecomu

Privatizace Českého Telecomu se oddaluje. Vláda již odsouhlasila, aby jí ministr financí předložil návrh strategie prodeje 51 % podílu státu v Telecomu až 30. listopadu.

Předpokládá se, že privatizace ČT vynese kolem 200 miliard korun. Podle názoru MF by rozdělení prodeje na dvě etapy nemuselo výnos snížit. Existuje názor, že by tomu mohlo být právě naopak - pro zájemce by totiž nemuselo být nevýhodné, kdyby za akcie nemusel platit najednou, ale rozloženě. V tomto případě by vláda mohla pro státní rozpočet na rok 2001 počítat jen s částí sumy z privatizace telekomunikací. Kterou variantu privatizace zvolit, musí navrhnout poradce privatizace, kterým je konsorcium J. P. Morgan a Komerční banka. Poradce pro privatizaci je zatím v předběžném kontaktu s evropskými telekomunikačními společnostmi, jako jsou Deutsche Telekom, Tele Danmark a Telekom Austria.

Rozhodne-li vláda o strategii privatizace do konce listopadu, získá Český Telecom nového strategického partnera pravděpodobně až ve druhé polovině roku 2001. Nastane však časové kolize s chystaným prodejem čtyř licencí na novou generaci mobilních sítí (UMTS), který má státu vynést nejméně dvacet miliard korun.

O celé tři měsíce se zpozdí i privatizace Českých Radiokomunikací, což způsobila zdlouhavá jednání o kompenzaci ve výši 550 miliónů dolarů za opci na zvýšení podílu CMobilu v RadioMobilu, v němž mají dosud majoritu ČRa. O novém vlastníku ČRa vláda rozhodne konce tohoto roku.

Článek ze dne 17. října 2000 - úterý