logo itpoint.cz

Doporučení prodeje licncí na UMTS za jednotnou cenu stávajícím operátorům považuje Radiomobil za krok správným směrem

Představitelé RadioMobilu se domnívají, že přidělením licencí stávajícím operátorům GSM se zvýší pravděpodobnost úspěchu této dosud neověřené technologie mobilní komunikace, která by se měla stát doplňkem a postupně nástupcem současného velmi úspěšného systému GSM v ČR.

RadioMobil považuje společné doporučení ministra dopravy a spojů, místopředsedy vlády a ministra financí k prodeji tří licencí současným operátorům sítí GSM za jednotnou cenu jako pohyb správným směrem, který dokládá realistický přístup vlády k problematice licencování UMTS - uvádí se v tiskovém prohlášení, kterým tento mobilní operátor jako první prolomil dosavadní oficiální mlčení stávajících operátorů ke sporům o udílení licencí UMTS v ČR.

Představitelé RadioMobilu se domnívají, že přidělením licencí stávajícím operátorům GSM se zvýší pravděpodobnost úspěchu této dosud neověřené technologie mobilní komunikace, která by se měla stát doplňkem a postupně nástupcem současného velmi úspěšného systému GSM v ČR. Analytické studie podle RadioMobilu ukazují, že prodej licencí způsobem, který maximalizuje okamžitý výnos, má kontraproduktivní efekt nejen na rozvoj infrastruktury, ale i na tržní hodnotu dotčených telekomunikačních společností. Celá česká společnost by přitom měla mít zájem na úspěšném a rychlém rozvoji služeb UMTS, který by jejich uživatelům zefektivnil komunikaci a následně přinesl zisk pro celou ekonomiku.

Současný vývoj v Evropě ukazuje, že logickou reakcí na přemrštěné ceny dosažené v prvních dražbách licencí ve Velké Británii a v Německu je nezájem globálních telekomunikačních operátorů vstupovat do dalších aukcí. Italské vládě tak aukce vynesla necelých 50 % z celkové očekávané sumy, v případě Rakouska bylo dosaženo pouze asi 25 % vládních předpokladů a ve Švýcarsku musela být aukce UMTS pro nezájem ze strany operátorů dokonce zcela zrušena, uvedla tisková mluvčí firmy Tereza Kakosová.

Ministerstvo dopravy a spojů předá vládě návrh způsobu udělení licencí pro mobilní sítě třetí generace (UMTS). Navrhuje přitom prodat tři licence stávajícím operátorům (EuroTel, RadioMobil, Český Mobil) za pevnou cenu, další - čtvrtá licence bude nabídnuta ve výběrovém řízení, kde hlavním kritériem bude cena. Minimální cenu by měl stanovit vládou vybraný poradce. Podle dřívějších vyjádření chce vláda prodejem získat nejméně 20 miliard korun.

Odpůrci udělení licence metodou aukce získali nyní další argument :

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 5. prosince 2000 - úterý