logo itpoint.cz

EuroTel jako první operátor GSM v ČR podporuje technologii GPRS !

Za překážku výraznějšího rozvoje GPRS je zatím obecně považován jednak prozatímní nedostatek většího výběru přístrojů používajících tuto technologii a jejich vysoká cena.

Společnost EuroTel dnes oznámila, že jako první operátor v České republice podporuje technologii General Packet Radio Service (GPRS) v celé GSM síti.

GPRS umožňuje připojení k internetu, služby WAP (internet na mobilním telefonu) a vzdálený přístup do firemních sítí. Kromě GPRS již EuroTel delší dobu nabízí i jinou technologii pro mobilní datové přenosy - High Speed Circuit Switched Data (služba HSCSD Fast). Síť GSM EuroTelu se tak nyní díky svým schopnostem blíží k třetí generaci mobilní komunikace, uvedl tiskový mluvčí společnosti Jan Kučmáš.

Technologie GPRS odstraňuje dobu nutnou k sestavení datového spojení, protože její uživatelé jsou neustále připojeni k síti, a přenáší jen vyžádaná data. Proto je výhodná pro prohlížení internetu, čtení elektronické pošty a WAP.

Zákazníkovi jsou v rámci služby GPRS Instant účtovány poplatky pouze za přenesená data, a ne za celkovou dobu spojení, uvedl Kučmáš. EuroTel se zavedením služby GPRS Instant ode dneška připravil dva nové cenové programy pro přenos dat. Oba kromě stávajících datových služeb umožňují i využívat službu GPRS Instant. Podle Kučmáše je nyní program WAP Mobile Internet určen
především majitelům WAP telefonů, zatímco program Data umožňuje výhodné připojení přenosného počítače k internetu.

EuroTel Praha měl v polovině letošního roku více než 1 500 000 zákazníků a pokrytí 99 procent obyvatel ČR.

Také konkurenční RadioMobil hodlal podle dřívějších vyjádření službu spustit letos na podzim, na oznámení EuroTelu však dosud zatím nereagoval.

Nejmladší operátor Český Mobil hodlá GPRS ve své síti Oskar spustit až v příštím roce.

Za překážku výraznějšího rozvoje GPRS je zatím obecně považován jednak prozatímní nedostatek většího výběru přístrojů používajících tuto technologii, jednak jejich vysoká cena.

pk

 Česká informační agentura

Článek ze dne 5. října 2000 - čtvrtek