logo itpoint.cz

Eurotel je první, ale odstartoval skutečně vlastně vůbec ?

Zpráva o spuštění technologie GPRS před Invexem zaskočila konkurenty, novináři ale byli v obraze !

Mladá Fronta Dnes napsala 5. 10. 2000

Máme GPRS jako první ! Jenže utajeně.

P r a h a - Máme novou službu. Škoda jen, že ji nemůže nikdo vyzkoušet. Takové mělo být přesnější znění včerejší tiskové zprávy EuroTelu, který jako první operátor v České republice nabízí zákazníkům GPRS, tedy spojení s internetem přímo z mobilního telefonu nebo jeho prostřednictvím. V konkurenčním RadioMobilu, který je se zaváděním technologie GPRS minimálně stejně daleko jako EuroTel, nastalo po obědě zděšení. Na to se nedá nic říct, říká nešťastně mluvčí RadioMobilu Tereza Kakosová.

Je totiž veřejným tajemstvím, že oba operátoři měli představit GPRS příští týden v pondělí na telekomunikačním veletrhu Invex v Brně. Nejnovější technologie ovšem v den zavedení EuroTelu nefunguje. jeho zákazníci se totiž dozvědí následující :

Tato služba je zatím v testování, nemám zprávu o tom, že bychom ji už začali nabízet. Nemohu vám ji tedy ani aktivovat, říká slečna na infolince EuroTelu. Podobně reagují i lidé ve značkových prodejnách. Nikdo o žádné nové službě nic neví. Služba GPRS ještě neexistuje. Kvůli utajení chvíle zavedení této nové služby rozesíláme informace na infolinku až teď, vysvětluje neinformovanost ve společnosti její mluvčí Jan Kučmáš. EuroTel sice ohlásil spuštění služby převratné pro tuzemský i evropský trh, ale potýká se se stejnými problémy jako ostatní. Například nejsou telefony, které by GPRS podporovaly. Žádný takový telefon v prodeji nemáme, říká pracovník infolinky EuroTelu. Telefony jsou problém, přiznává Kučmáš. Dnes čekáme, že dorazí první telefony Motorola, které budeme prodávat v sadě s aktivací hlasových i datových služeb, dodává Kučmáš.

Tato sada vyjde na necelých třicet tisíc korun. Kdy budou telefony samostatně, se ptejte spíše výrobců, doporučuje Kučmáš. RadioMobil nakonec pouze konstatoval, že o žádné nové službě EuroTelu neví. Na infolince a v obchodech konkurence se totiž dozvěděl totéž, co ostatní. Mimochodem, EuroTelu v den zavedení GPRS spadla síť předplacených karet Go. Výpadek sítě potvrdila infolinka EuroTelu.


PRÁVO zase napsalo 6. 10. 2000

EuroTel začal se službou, která zrychlí přenos dat mobily.

EuroTel odstartoval novou službu rychlého přenosu dat z mobilních telefonů (GPRS), která klientům například umožní nepřetržité datové připojení na internet i do podnikových sítí. Mobilních telefonů, které službu podporují, je však nedostatek. Podle mluvčího EuroTelu Jana Kučmaše bude v první fázi pro GPRS nabízen telefon Motorola TimePort 7389i se SIM kartou a aktivací služeb za 29 995 korun. Nyní je k mání pouze v některých značkových prodejnách. Větší dodávku těchto přístrojů EuroTel očekává do několika týdnů. Službu GPRS intenzívně chystá i konkurenční RadioMobil, který začátkem září oznámil ukončení testů ve své síti Paegas.

Oficiálně službu představíme v příštím týdnu na brněnském veletrhu Invex a komerčně ji odstartujeme pravděpodobně v listopadu, sdělil včera novinářům marketingový ředitel RadioMobilu Robert Chvátal. Také RadioMobil si za dodavatele mobilů pro GPRS zvolil Motorolu. S podporou této technologie však počítají prakticky všichni výrobci mobilních telefonů, takže na českém trhu by nejpozději začátkem příštího roku mělo být několik různých typů.

Využitím GPRS (General Packet Radio Service) se podstatně urychlí služba WAP, která umožňuje prohlížení webových stránek z mobilního telefonu, využití aplikací elektronického obchodování i elektronické pošty. GPRS navíc umožňuje účtování podle objemu přenesených dat, a nikoliv jen za čas spojení. Experti odhadují, že díky GPRS se podstatně zvýší počet lidí, kteří budou mít přístup na internet. Například podle Jana Semráda z firmy Ericsson by nejpozději v roce 2004 měli mobilní uživatelé internetu převýšit množství těch, kteří jsou na něj připojeni pevnou linkou.

Článek ze dne 9. října 2000 - pondělí