logo itpoint.cz

France Telecom zasáhla dvoumiliónová pokuta

Francouzský telekomunikační dohled ART pokutoval France Telecom 2 milióny franků (11 mil. korun) za selhání při ohlašování své struktury cen. Je to vůbec po prvé, kdy byla uložena finanční sankce nějaké firmě

Francouzský telekomunikační dohled ART pokutoval France Telecom 2 milióny franků (11 mil. korun) za selhání při ohlašování své struktury cen. Je to vůbec po prvé, kdy byla uložena finanční sankce nějaké firmě.

Operátor, který tento týden ohlásil své převzetí Orange za 25.1 miliard liber, dostal devět měsíců na to, aby vyhověl požadavku regulátora. Mluvčí ARTu podal výklad: "V licenci France Telecomu stojí, že firma musí zveřejňovat libovolné změny cen v jejich zpravodaji. Ale společnost toto nedělala a po zdlouhavém procesním šetření jsme byli přinuceni uložit sankce. Toto je poprvé v naší historii, kdy jsme toto museli učinit. Peněžní obnos není tak důležitý, Významnější je, že jsme udělali rozhodnutí a vyslali tak signál k průmyslovému odvětví, jenž nebude moci být ignorován." France Telecom pokutu nekomentoval, ale jeho mluvčí kritizovala požadavek ARTu na nepřetržitou aktualizaci tarifních informací. "Postup je neuskutečnitelný. Není snadné neustále aktualizovat informace v knižním sazebníku. Personál France Telecom sice dostane aktuální ceník na svém intranetu ale je obtížné mu porozumět jestli nevíte jak to správně používat." Mezitím se France Telecom také nachází u soudu pro obvinění ze spojování jeho služby ISP, Itineris, s jeho WAP telefony. Mluvčí France Telecomu řekla: "Soudní dvůr hrozil zastavit náš prodej telefonů jestliže neinformujeme spotřebitele, že budou mít zpřístupněný Itineris z telefonu. Máme tuto informaci publikovanou na naší Webové straně, v naší literatuře i na pultech našich prodejen."

Nicméně, tvrdila, že firma byla s průběhem potěšena. "Jsme spokojení s rozhodnutím a pokládáme ho za velmi poctivé. Ale předpis byl daný tak, aby si zákazníci mohli vybrat přístup na Internet přes jiného ISP, jestliže to tak chtějí raději spíše než přes Itineris. Jen velmi málo zákazníků učiní změnu i když mají výběr."

Článek ze dne 5. června 2000 - pondělí