logo itpoint.cz

Globtel a.s. hodlá odkoupit 85 % podíl ve společnosti GlobtelNet a.s.

Akcie společnost odkoupí za jejich nominální hodnotu. Potvrdil to člen představenstva společnosti Globtel Márius Hričovský.

Akcie společnost odkoupí za jejich nominální hodnotu. Potvrdil to člen představenstva společnosti Globtel Márius Hričovský.

Celou transakci musí ještě odsouhlasit akcionáři Globtelu na mimořádném valné hromadě, která se uskuteční 11. prosince. Základní jmění společnosti GlobtelNet, která byla založena 18. září, činí v současnosti 171 mil. Sk. Původně společnost vystupovala pod obchodním jménem Atelstar, a.s.

Podle slov M. Hričovského transakce mezi oběma společnostmi je důkazem zájmu Globtelu o konvergenci mezi internetovými službami a mobilní komunikací a je v souladu s původními představami managementu společnosti. Původně se totiž uvažovalo, že GlobtelNet bude dceřinou společností Globtelu.

V současnosti neexistuje kapitálové propojení mezi oběma společnostmi. Majoritním, 85% vlastníkem GlobtelNetu je francouzská společnost France Telecom, zbývající část akcií vlastní slovenský akcionář Ladislav Rehák, který byl přes společnost Hanco, s.r.o. 100% vlastníkem firmy Slovtel. Ten byl až do jara tohoto roku 29% akcionářem Globtelu, než došlo k jeho odkoupení společností France Telecom, čímž táto firma získala celkem 64 % základního jmění Globtelu. Značku slovenského mobilního operátora využívá
GlobtelNet na základě licenční smlouvy s Globtelom.

Společnost Globtel, a.s. je jedním z dvou mobilních operátorů v SR. Jeho majoritním, 64% vlastníkem je France Telecom, zbývající část akcií vlastní státem kontrolované energetické společnosti (Slovenské elektrárne, a.s., Slovenský plynárenský priemysel, š.p., Západoslovenské energetické závody, š.p., Stredoslovenské energetické závody, š.p. a Východoslovenské energetické závody, š.p.).

 Česká informační agentura
ph

Článek ze dne 6. prosince 2000 - středa