logo itpoint.cz

Kdo koupí zbývající státní podíl Českého Telecomu ?

S nabídkou na odkoupení zatím nebyly osloveny žádné konkrétní firmy - říká mluvčí MF Libor Vacek.

V médiích se již sice objevila jména čtyř společností - Deutsche Telekom, Tele Danmark, Telekom Austria a Telekom Italia, podle Vacka je však nelze brát jako jména firem, které by byly osloveny s jakoukoliv konkrétní nabídkou.

Tyto firmy - a s velkou pravděpodobností i některé další - byly pouze osloveny privatizačním poradcem vlády, který chce zjistit jejich názor na samotnou formu privatizace Českého Telecomu, uvedl Vacek. Dodal, že poradci hledají nejlepší formu privatizace a potřebují zjistit, jaký je aktuální stav prostředí na telekomunikačním trhu. Vládní poradce by sice mohl vymyslet nějaký - podle jeho názoru nejlepší - postup, ale pak by mohl zjistit, že situace na trhu je jiná, upřesnil Vacek. Privatizačním poradcem je J. P. Morgan, koordinátorem je Komerční banka ...

Podle mluvčího to tedy vůbec neznamená, že by právě tyto čtyři firmy byly později osloveny s konkrétní nabídkou na prodej Českého Telecomu. Mohu říci jen to, že nizozemská firma KPN Telecom je už ze hry venku, neboť na nákup údajně nemá dostatek financí, uvedl L. Vacek.

Nejpravděpodobnější variantou privatizace zbývajícího státního podílu v Českém Telecomu je některá z forem veřejného výběrového řízení.

Rozhodnutí o formě prodeje státního podílu v Českém Telecomu se mělo původně uskutečnit do konce letošního září, vláda však termín posune pravděpodobně na konec listopadu. Původní termín nebyl dodržen kvůli nečekané ztrátě zájmu nizozemské firmy KPN Telecom zvýšit svůj dosavadní podíl v Českém Telecomu. KPN nyní v ČT a.s. ovládá 33,5 % akcií - prostřednictvím konsorcia TelSource a vlastního přímého podílu. Podle plánů státu měla KPN získat ve firmě majoritu.

Formu prodeje akcií navrhne privatizační poradce a koordinátor, kterými jsou J. P. Morgan a Komerční banka. Privatizace ČT a.s. by měla být dokončena přibližně v druhé polovině příštího roku.

 Česká informační agentura
pk & kd

Článek ze dne 12. října 2000 - čtvrtek