logo itpoint.cz

Laboratoře Sprint vyvíjejí síť založenou na využití laseru

Vědci ze Sprint Advanced Technology Laboratory provádějí laserové experimenty o kterých se domnívají, že mohou vést k účinnějšímu přenosu dat v sítích typu MAN (síť metropolitní oblasti).

Vědci ze Sprint Advanced Technology Laboratory provádějí laserové experimenty o kterých se domnívají, že mohou vést k účinnějšímu přenosu dat v sítích typu MAN (síť metropolitní oblasti).

Se vzrůstem internetového provozu se sítě z vláknové optiky ucpávají. poskytovatelé služeb jako například Sprint proto hledají cesty jak na síť umístit ještě více informací. Operátorova práce na experimentální laserové technologii by mohla přispět k uspokojení některých požadavků na šířku přístupového pásma, uvedl ředitel laboratoře Sprintu Frank DeNap. "Pro Sprint a pro další operátory, je příkaz dne kapacita, kapacita, kapacita," řekl DeNap. "Jak máme zvětšit kapacitu pro své klienty? Jak máme rozšířit datovou šířku pásma?"

Sítě z vláknové optiky využívají technologii WDM ( multiplexování dělené vlnové délky ) k modulaci toků dat do různých částí světelného spektra. Ale stejně tato data jsou zpomalována a zeslabována jak cestují na různých vlnových délkách v síti, řekl DeNap. Lasery v současnosti vysílají data najednou jedinou vlnovou délkou. Nicméně, vědci ze Sprintu, spolu s výzkumníky Stanford University, vyvinuli laser, který by mohl měnit elektronické signály na optické signály a posílat je na libovolné vhodné vlnové délce do sítě. Tato kombinace elektronické a optické techniky přiměla Sprint nazvat technologii HORNET (hybridní optoelektronická prstencová síť).

Úspěšní vědci zkoušeli naladit laser na vysílání datových paketů přes libovolnou vlnovou délku v spektru vhodném pro lepší řízení toku dat na nejméně zatížených vlnových délkách. Nová přepravní metoda je jako auto jedoucí na mnohaproudé dálnici tak, že může měnit pruhy z ucpaných do volných, řekl analytik RHK Claude Romans, ze San Francisca. "WDM je technika pro rostoucí šířku pásma, a HORNET je zvláštní technika pro zužitkování vlnové délky," uvedl Romans. Podle jiného analytika by experimenty mohly mít za následek významný vzestup schopnosti poskytnout šířku pásma. "Je to na pohled skvělá věc, určitě jdou správným směrem," řekl analytik David Schwartz z výzkumu společnosti Dataquest. DeNap ze Sprintu také dodal, že velké kroky byly podniknuty i ve vývoji technologie WDM pro uspokojení nároků na šířku pásma. "WDM technologie je jako počítačová technika před deseti lety," řekl. Hornet sám je vzdálen ještě čtyři až pět let od zavedení, dodal. Zatímco Sprint rozvíjí použití laseru pro síťové účely, jiné, třetí firmy budou potřebovat vyvinout nutné postupy a zařízení pro podporu techniky infrastruktury. Všechno v co dnes u Sprintu doufají, je aplikace někdy v budoucnu. "Jsme nedogmatičtí, pokud jde o zařízení pro praktické nasazení," řekl DeNap.

Článek ze dne 15. května 2000 - pondělí