logo itpoint.cz

Licence na FWA je udělena - BroadNet Czech, Nextra Wireless a konsorcium GiTy / Star One !

Český telekomunikační úřad oficiálně potvrdil, že ve výběrovém řízení na udělení licencí na sítě FWA vyhrály společnosti BroadNet Czech, Nextra Wireless a konsorcium GiTy / Star One.

Řídící výbor tendru sestavil pořadí nabídek na prvních šesti místech včetně jejich bodového ohodnocení. Český telekomunikační úřad na základě tohoto návrhu zahájí řízení o udělení licencí ke zřízení a provozování sítí FWA se společnostmi umístěnými na prvních třech místech celkového hodnocení.

BroadNet spoléhá především na své úspěšné souboje o licence na FWA v Evropě. V současné době má licence v šesti zemích - Francii, Portugalsku, Španělsku, Norsku, Německu a Švýcarsku, dále vlastní jednu nekomerční licenci v Belgii. Hlavním akcionářem BroadNetu je firma Comcast, českými akcionáři jsou TMP - Telekomunikační montáže Praha a firma InWay. Dalšími partnery (bez finanční účasti) jsou Česká spořitelna (ČS), Central Europe Trust – investiční a poradenská společnost se zaměřením na oblast telekomunikací a Lucent Technologies jako dodavatel technologií.

Brněnská telekomunikační společnost GiTy byla založena v roce 1990 manželi Girstlovými a na trhu působí jako systémový integrátor v telekomunikacích. Vloni se s britským Orange zúčastnila výběrového řízení na licenci pro provozování třetí sítě mobilních telefonů v ČR (GSM 1800), ve kterém skončila na těsném druhém místě.

Společnost Star One AG vznikla v loňském roce. Jejími největšími akcionáři jsou Incepta (18 %), fond Providence Equity Partners (15 %), Texas Pacific Group (15 %) a GE Capital (7 %).

Nextra Wireless je stoprocentní dceřinou společností jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů internetu pro podnikovou klientelu v České republice Nextra Czech Republic, který je vlastněn norským telekomunikačním gigantem Telenor AS.

Do výběrového řízení se přihlásilo 13 zájemců :

BroadNet Czech (BroadNet Holding
Crowley Data Czech
České radiokomunikace
Český Broadband
Český Telecom ( byl vyloučen, protože nesplnil podmínky tendru )
GES Electronic
InWay
konsorcium GiTy/Star One
LandTech Czech
Nextra Wireless
PartnerCom (Vivendi a Daxta Communications)
SKY 26
TELE 2
TMP
Winstar Czech Republic (Winstar a eTel Globix)

FWA (Fixed Wireless Access) sítě jsou založeny na radiových technologiích PMP (Point-to-Multipoint). Jedná se v podstatě o celulární sítě složené z velkého počtu vzájemně se překrývajících buněk s dosahem několika kilometrů. Širokopásmové systémy, které pracují na frekvenci 26 GHz, poskytují velkou přenosovou kapacitu a díky své spolehlivostí a kvalitě přenosu se mohou stát cenově výhodnější alternativou k pevným linkám. Umožňují realizovat vysokorychlostní datové přenosy, hlasová spojení a další telekomunikační služby jako videokonference, video přenosy apod. Z těchto důvodů lze skutečně hovořit o reálné konkurenci pro Český Telecom.

Hlavní výhody FWA pro operátory představují relativně nízké vstupní pořizovací náklady, rychlá výstavba sítě bez nutnosti rozkopávat ulice měst, vysoká flexibilita umožňující přidávat do sítě kapacitu podle požadavků zákazníků, nižší provozní náklady a náklady na údržbu systému. Po liberalizaci českého trhu v oblasti hlasových služeb budou mít provozovatelé FWA sítí velmi dobrou možnost využít je právě ke konkurování Českému Telecomu.

 Česká informační agentura

pk

Článek ze dne 11. září 2000 - pondělí